Hiriko, Belçika'da tanıtıldı

Avrupa Birliği Merkezi Brüksel’de dünyanın ilk katlanan elektrikli arabası Hiriko’nun uluslararası tanıtım toplantısına ilgi büyüktü.
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Hiriko Başkanı Jesus Echabe, Belçika’daki Avrupa Birliği Merkezi’nde dünyanın ilk katlanan elektrikli arabası ‘Hiriko’nun uluslararası tanıtım toplantısına katıldı. ‘Hiriko’ projesi, sürüş konforunu en üst düzeye çıkarırken kalabalık kentlerde park yeri ihtiyacını en aza indiren bir şehir arabası geliştirmeyi amaçlayan İspanyol şirketleri ve kurumlarının girişimi olarak ortaya çıktı.

Konsepti geliştiren İspanyol konsorsiyumun temsilcisi Gorka Espiau tanıtım sırasında AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya, aracın “Hiriko” olan adının Bask dilinde “kent” anlamına geldiğini belirterek, elektrikli aracın Komisyon’a şehir merkezlerinde benzinle çalışan araçları yasaklama fikrine yanıt olarak sunulduğunu kaydetti.
2013’te bu uygulamayla birlikte birçok kentte kullanıma girecek araçla ilgili olarak konsorsiyum, AB’nin başkentinde 100 kadar araçtan oluşacak küçük bir filo için görüşmelerde bulunuyor.
ABD’nin prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technologie (MIT) Media-Lab tarafından konsepti tasarlanan, ancak Bask bölgesinde faaliyet gösteren yedi küçük işletmenin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından geliştirilen ve üretilen Hiriko, her bir şirketin üretiminden sorumlu olduğu modüllerden oluşuyor. Aracın kullanılmaya başlanacağı kentlerde daha sonra montaj fabrikalarının kurulması düşünülüyor.
Aralarında Malmö, Berlin, Barselona, Vitoria-Gasteiz, San Francisco, Hong-Kong, Quito ve Galapagos adaları gibi birçok kent bu sevimli aracın kent merkezinde kullanılması için konsorsiyuma başvuruda bulunurken, Bask şirketler grubu, şu anda Paris, Londra, Amsterdam, Cenevre, Boston, Dubai, Abu Dabi ve Brüksel kentleriyle görüşmeleri sürdürüyor.
Konsorsiyumun temsilcisi Gorka Espiau tanıtım sırasında yaptığı açıklamada, Malmö kentinin durumunun özel olduğunu, çünkü montaj fabrikasının, Iraklı sığınmacıların yerleştirildiği bir mahallede kurulacağını belirtti.
Montaj tesisi sadece 300 m2 genişliğinde ve montaj, tanıtım ve satış için 30 kadar kişinin istihdam edilmesi yeterli olacak.
12.500 avroya satılması düşünülen Hiriko’nun kent merkezindeki ulaşımda, Avrupa’nın birçok kentinde uygulanan ücretsiz bisiklet hizmeti gibi kullanılması düşünülüyor.(aa)

Leave a Reply

Your email address will not be published.