Hollande’nin yeni inkar yasasını parlamentoya sunacağı açıklandı

Fransa yönetimine baskı yapmaya devam eden Ermeni diasporası, Cumhurbaşkanı François Hollande’nin en geç Kasım ayında yeni inkar yasasını parlamentoya sunacağını açıkladı.
BT AVRUPA-Novosti Armenia ajansına konuşan Avrupa Ermenileri Birliği Başkanı Aleksis Govçyan şunları söyledi:
“Hollande ile yakında görüşme yapacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz. Hollande kançelaryası sadece görüşme için uygun tarihi belirlemeye çalışıyor. Bir araya geldiğimizde şüphesiz yıl başında kabul edilen, ancak ardından Fransa anayasasına uygun olmadığı gerekçesiyle yürürlüğe girmesi engellenen inkar yasası birinci gündem maddemiz olacak. Temasta olduğumuz yetkililere göre Hollande, Fransa anayasasına aykırı düşmeyecek yeni inkar yasası hazırlanması talimatını vermiş bile. Yasa yeni biçimiyle Fransa parlamentosuna en geç Kasım ayında sunulacak.”
Fransa’nın bir yandan Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmeye çalışırken, diğer taraftan yeni inkar yasası hazırlıklarının birbiriyle çelişip çelişmediği sorusu üzerine Govçyan, “Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi süreciyle inkar yasası süreci Elysee tarafından farklı iki düzlemde değerlendiriliyor. Biri, diğer sürecin parçası olarak ele alınmıyor. Bu yüzden bir pürüz çıkacağını düşünmüyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.