İngiltere'den İran'a Baskın Tepkisi

İngiltere İran’ın başkenti Tahran’daki büyüklelçiliğine yönelik dünkü saldırı ardından bugün ülkedeki diplomatlarını geri çekiyor. İngiltere Başbakanı Cameron, İran’ın ‘ciddi sonuçlara’ hazırlıklı olmasını bildirdi.
İngiltere dün İran’ın başkenti Tahran’daki büyüklelçiliğine yönelik saldırı ardından bugün ülkedeki diplomatlarını geri çekme kararı aldı.
Tahran’daki İngiltere Büyükelçiliğindeki görevlilerin ilk grubu bugün uçakla Dubai’ye gidiyor.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı “bazı personelin kendi güvenlikleri açısından Tahran’dan ayrıldığını” açıkladı ancak İran’daki diplomatik personelin tamamının çekildiğini doğrulamadı.
Dün Tahran’daki İngiltere Büyüleçiliğini ve diplomatlara ait bir konutu basan protestocular İngiliz bayraklarını ve bir otomobili yakmıştı.
İngiltere Başbakanı David Cameron, dün, Tahran’daki İngiliz büyükelçiliğine yapılan saldırıların ortaya çıkarabileceği “ciddi sonuçlarla” ilgili olarak İran’a sert bir uyarıda bulunmuştu.
Cameron, İranlı yetkilierin ülkelerindeki İngiliz yerleşimlerini koruyamamasını “utanç verici” olarak tanımlamış, saldırının kabul edilemez olduğunu belirtti ve saldırıya karşı atılacak adımların ilerleyen günlerde açıklanacağını söylemişti.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de saldırıdan tümüyle İran hükümetini sorumlu tutarken, Tahran’daki olaylar ABD, AB ve BM Güvenlik Konseyi’nce de kınandı.
İran Dışişleri Bakanlığı ise, olaydan üzüntü duyduğunu açıkladı ve olayları “az sayıda göstericinin kabul edilemez davranışı” olarak tanımladı.
Dün akşam saatlerinde İran polisi elçilik ve çevresinin kontrolünü yeniden ele geçirmiş ve tüm İngiliz görevlilerin güvenlik altında oldukları duyurulmuştu.
İngiliz dışişleri bakanlığı yetkilileri, olaylar sırasında içeride diplomatların olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.
İran’ın İngilizce yayın yapan resmi kanalı Press TV’de yayınlanan görüntülerde protestocuların elçilik binasına taşlar attığı ve bir protestocunun elinde Kraliçe Elizabeth’in çerçevelenmiş bir fotoğrafını salladığı görülüyordu.
Elçiliğe saldırıya dönüşen protesto, Rejimi Koruma Konseyi’nin ve İran Meclisi’nin İngiltere ile ilişkilerini azaltma kararını izliyor.
İngiltere de, ülkenin nükleer programına fon sağlakları gerekçesiyle İran bankalarına yaptırım uygulama kararı almıştı.
Davutoğlu, Londra ve Tahran’la görüştü
Bu arada Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, saldırı sonrasında Londra ile Tahran arasında artan gerilimin düşürülmesi amacıyla dün akşam saatlerinde iki tarafla telefon görüşmeleri yaptı.
AA’ya göre, Davutoğlu ilk olarak İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ardından İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yi aradı, son olarak yine Hague ile görüştü.
Davutoğlu’nun görüşmelerinin gündeminde Büyükelçilikte rehin alınanların ve diğerlerinin güvenliğinin sağlanmasının olduğu öğrenildi.
Ahmet Davutoğlu’nun, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Cidde toplantısında da Salihi ile konuyu yeniden ele alacağı belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.