İran'da nükleer fizikçi suikastte öldürüldü


İran’ın başkent Tahran’da düzenlenen bir bombalı suikastte nükleer fizikçi Mustafa Ahmedi Roşan öldürüldü. Patlamada iki kişi de yaralandı.
Fars Haber Ajansı, suikastta kullanılan manyetik bombanın, bir motosiklet sürücüsü tarafından Roşan’ın aracına monte edildiğini bildirdi.
Roşan’a düzenlenen suikast, iki yıl önce Tahran Üniversitesi’nde nükleer fizik uzmanı olan Mesud Ali Muhammedi’ye düzenlenen suikastla aynı tarihe denk geldi.
Tahran Vali Yardımcısı, saldırıdan İsrail’i sorumlu tutarak, Mart ayında düzenlenecek parlamento seçimlerinin sabote edilmek istendiğini öne sürdü.
Tahran acil durum hizmetleri sorumlusu Hasan Abbasi ise ISNA haber ajansına verdiği bilgide, “Allame Tebati Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi yakınlarındaki Ketabi Meydanı’nda, Peugeot 405 model bir otomobilin havaya uçtuğunu ve patlamada bir kişinin öldüğünü” ifade etti.
NATANZ NÜKLEER TESİSİNDE ÇALIŞIYORDU
Roşan’ın akademisyen olduğu Şerif Üniversitesi’nin internet sitesinde, 32 yaşındaki nükleer fizikçinin İsfahan kentindeki Natanz uranyum zenginleştirme tesisinde görev aldığı ifade edildi.
Açıklamada, “Roşan’ın gazların ayrışımında kullanılan polimetrik süzgeç yapımı projesinde görev aldığı” bilgisi verildi. Nükleer fizikçinin, 10 yıl önce Şerif Üniversitesi’nden mezun olduğu öğrenildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.