Issing, bazı ülkeler 'Euro'dan ayrılmak zorunda kalabilecekler

Avrupa Merkez Bankası eski ekonomistlerinden Otmar Issing, bazı ülkelerin ortak para biriminden ayrılmak zorunda kalabileceklerini, ancak Almanya’nın euroda kalmasının bu ülkenin yararına olacağını yazdı.
BT ECO GÜNDEM-Euro sisteminin kurucularından, Avrupa Merkez Bankası eski ekonomistlerinden Otmar Issing, bu hafta yayımlanan “Euroyu nasıl kurtarabilir ve Avrupa’yı güçlendiririz” adlı kitabında, Euro Bölgesi’nin bir parçalanmaya doğru gittiğini söyleyerek, “Her şey Euro Bölgesi’nin kurtarılmasından yana. Uzun dönemde kaç ülkenin bu bölgenin parçası olacağı ise henüz belli değil” dedi.
Issing bazı ülkelerin borç sorunlarını çözmek için eurodan ayrılmaları konusunda bir ortam oluştuğunu, ancak “kısa yaşam süresinde bile euro mark’tan daha istikrarlı oldu” diyerek Almanya’nın ortak para birimde kalması gerektiğini söyledi.
Issıng, Avrupa Merkez Bankası’nın da Avrupa’daki borç krizini çözme konusundaki rolünün fazla olmadığını söyleyerek, ülkelerin kendi sorunlarının üstesinden gelmeleri gerektiğini kaydetti.
“Kolay bir çözüm yok ve ortak euro tahvili veya benzeri yolunda atılacak adımlar benim açımdan istikrara yönelik parasal birliğin sonu demektir” diyen Issing “Politikacılar sorunun temeline inmediği sürece bu krizi çözmek için kurulmamış olan Avrupa Merkez Bankası’ndan talepte bulunuyorlar. Bu bir merkez bankası ve iflas etmiş hükümetleri kurtarma kurumu değil. Abartılmış beklentiler bu kurumun saygınlığına zarar veriyor dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.