İtalya’da işletmeler plajlarının ihale ile kiraya verilmesini protesto etti

Avrupa Birliği euro direktif kurumunun 2016’dan itbaren Avrupa plajlarının ihale ile kiraya verilmesi kararının ardından İtalya’da yaklaşık 30.000 işletme bu kararı protesto etti.
BT AVRUPA-Euro direktifin satış ya da kiralamanın daha şeffaf olması için her 6 yılda bir lisans yenileme ve ihale kuralı getirmesi yatırımcıları çileden çıkardı.
İtalya sahillerinin yaklaşık yüzde 25’ini işleten özel sektör, alınan kararın, sektörde çalışan 600 bin kişiyi işsiz bırakabileceğini savunuyor.
“Sahillerde büyük yatırımcı istemiyoruz. Biz kendi güneşleme tesislerimizi savunuyoruz. 30.000’den fazla aile olarak bu işin içerisindeyiz. Borcumuz ve ödememiz gereken kredi var.
“Açık artırma ile satış usulü bir anda kanun değişikliği olamaz. Rakiplerimiz Kuveyt ya da başka ülkeden gelecek ki bizi hesaba katmadan bu iş olmamalı.”
Kimileri plajların mafya tarafından işletildiğini ve açık artırma yöntemi ile satışının daha doğru olacağını dile getirirken kimileri de bu kararla parası olan yabancı sermayenin yerli işletmeleri bitirebileceğini savunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.