Juppe, 'inkar yasasını uygun bulmuyorum'

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, senatoda kabul edilen yasayla ilgili olarak Ankara’dan gelen sert tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, ”Türkiye’yi soğukkanlı olmaya davet ettiğini” söyledi.
Juppe, yasaya sıcak bakmadığını daha önce açık bir şekilde dile getirmiş, ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ısrarı üzerine sessiz kalmayı tercih etmişti.
”Canal plus” televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Juppe, ”Türk dostlarımı soğukkanlı olmaya davet ediyorum ve bu büyük ülkeye, ekonomik ve siyasi bu büyük güce elimi uzatıyorum” ifadesini kullandı.
Juppe, Türkiye ve Fransa’nın iyi ilişkilere ihtiyacı olduğunu belirterek, Ankara ile yapıcı ilişkilerin tekrar oluşturulacağı inancında olduğunu kaydetti.
Fransız bakan, ”Ben elimi uzatıyorum. Umut ederim ki bir gün karşılığı gelir. İtidal çağrısı yapıyorum. Türkiye’de bir çok Fransız şirketi var. Bizim Türkiye ile önemli ticari ve ekonomik ilişkilerimiz var. Bizim Türkiye’ye, Türkiye’nin bize ihtiyacı var. Ben gerçekçiliğin, duyguların üstesinden geleceğine inanıyorum” diye konuştu.
Kendisinin dışişleri bakanı sıfatıyla bu tür bir yasayı uygun bulmadığını hatırlatan Juppe, bu konuda daha fazla yorum yapmaktan kaçındı. (AA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.