KKTC Sayılıyor

KKTC sayılıyor -BM gözlemcisi Durr: ”Buradaki kurumlarla işbirliği içerisinde, özgürce görev yapıyoruz”
LEFKOŞA (A.A) – KKTC’de bugün yapılan nüfus sayımında gözlemci olarak görev alan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından görevlendirilen nüfus sayım gözlemcileri, sayım memurlarının görev yaptığı evlere girerek sayım işlemlerini gözlemliyor.
Yanlarında tercümanlarla, görevli oldukları bölgelerde çalışmalarını sürdüren BM gözlemcileri girmek istedikleri hanelere girip görevlerini rahat bir şekilde yapıyor.
Nüfus sayımını gözlemlemek için KKTC’de bulunan gözlemcilere başkanlık eden, nüfus uzmanı Jean Michel Durr, basına yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’taki sayımla ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalıştıklarını ve her yere serbest girişleri olduğunu ve istedikleri veriyi, diyaloğu rahatça ve özgürce gözlemleyebildiklerini söyledi.
Şimdiye kadar her şeyin yolunda gittiğini ifade den Durr, gözlem misyonlarını bundan sonraki saatlerde de sürdürmeleri ve elde ettikleri sonuçları BM iyi niyet misyonuna teslim etmeleri gerektiğini kaydetti. Durr, sayımın her zaman yapılandan biraz farklı olsa da BM’nin tavsiyelerine uygun bir şekilde olduğunu belirtti.
BM iyi niyet misyonu için çalıştığını ifade eden Durr, nüfus sayım işlemini gözlemlemek göreviyle KKTC’de bulunduğunu ve takım liderliği yaptığını, 7 gözlemcinin 2’sinin Lefkoşa, 1’er kişinin de Girne, Gazimağusa, İskele ve Güzelyurt’ta görev yaptığını kaydeden Durr, gözlemcilerin farklı yerlerde dolaşarak görevlerini yaptıklarını belirtti. Son günlerde sayımla ilgili hazırlıkları gözlemlediklerini ifade eden Durr, bugün de sayım işlemini gözlemlediklerini, evlerde sayım işlemi yapılırken gerçekleşen diyalogları takip ettiklerini aktardı.
Günün ilerleyen saatlerinde verilerin ve nüfus sayım sorularının nasıl toplandığı ve ilk sayımın nasıl yapıldığını gözlemleyeceklerini ifade eden Durr, yarın ve yarından sonraki gün ise Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) ofisinde gözlem yapacaklarını kaydetti. Durr, bir soru üzerine, sözleşmelerinin BM iyi niyet misyonu ile olduğunu, başka hiçbir bağlantılarının bulunmadığını vurguladı.
Durr, bir buçuk ay önce Kuzey Kıbrıs’a gelip burada bazı çalışmalar yaptığını, Perşembe gününden beri adada olduğunu ifade ederek, Salı gününe kadar tüm ekibin burada olacağını söyledi.
-Kudret Özersay: ”İddialar doğru değil”-
Kısa bir süre Durr’a görevi sırasında eşlik eden KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ise, BM’den gelen gözlemcilerin, ”resmi BM görevlisi olmadığı, hatta KKTC hükümeti tarafından sözleşmeli olarak kiralandığı” yönündeki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını söyledi.
Özersay, BM’nin Genel Sekreter Ban Ki-mun’un Cumhurbaşkanı Eroğlu’na verdiği söz çerçevesinde gözlemcilerin görevlendirildiğini ve bu kişilerin BM iyi niyet misyonuna çalışan nüfus uzmanları olduğunu, bunun bilinen bir gerçek olduğunu kaydetti.
Özersay, BM gözlemcilerinin yanlarında tercümanları bulunduğunu, girmek istedikleri yere rahat bir şekilde girip sayımın yapılışına ilişkin incelemelerde bulunduklarını belirtti.
Sayım nedeniyle saat 05.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı, saat 18.00’de sona erecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.