Kraliçe 2’nci Elizabeth’e 60’ıncı “Elmas Yılı” kutlaması


İngiltere Eğitim Bakanı, Kraliçe 2’nci Elizabeth’e 60’ıncı “Elmas Yılı” kutlaması için 180 milyon liralık yat alma önerisinde bulununca ülkede kıyamet koptu.
Majestelerine hediye
İngiltere Eğitim Bakanı Michael Gove’un Kültür Bakanı Jeremy Hunt’a Kraliçe’ye yat hediye edilmesi önerisini içeren mektup Guardian gazetesine sızdı. Gove mektubunda, “Kraliçe, ülkesine son derece önemli katkıda bulundu. İçinden geçtiğimiz güç döneme rağmen Elmas Yılı kutlamaları daha önceki kutlamalardan görkemli olmalıdır. Saraydaki partiler, sokak partileri gelip geçici şeyler. Benim bu olayın önemini vurgulayacak önerim ulusundan majestelerine bir hediye. Yeni bir kraliyet yatı” dedi.
Ekonomiden haberi yok
Muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson öneriye sert tepki göstererek, “Michael Gove’un ülkesinde neler olduğundan haberi yok. Okul bütçeleri kesilirken anne-babalar onun aklına bu fikrin nereden geldiğini merak ediyor. Şimdi bir yata 60 milyon sterlin (180 milyon lira) harcamanın zamanı değil” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Nick Clegg de, “Vergi mükelleflerine böyle bir yükü kabul edemem” açıklaması yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.