Lavrov, Esad Suriye'deki şiddeti durdurmak için garanti verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam’da görüştüğü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a Moskova’nın mesajlarını iletti. Esad, Lavrov’a ülkesindeki şiddeti durdurma garantisi verirken, binlerce Suriyeli vatandaş BM’nin Esad aleyhindeki karar tasarısını veto eden Rusya’ya teşekkür etmek için Rus heyetine sevgi gösterilerinde bulundu.
Rus haber ajansı RIA’nın bildirdiğine göre, Lavrov, Esad’la yaptığı görüşmede Suriye Devlet Başkanı’na, “Tüm ülkelerin liderleri, sorumluluklarının farkında olmalıdırlar. Sen, kendi sorumluluklarının farkındasın” dedi.
Rus Dışişleri Bakanı’nın görüşmede Esad’a ayrıca, “Arap halklarının barış ve mutabakat içinde yaşaması bizim çıkarımızadır” dediği belirtildi.
Interfax’ın haberine göre, Lavrov görüşmenin ardından yaptığı açıklamadaysa, Esad’ın Suriye’deki şiddeti durdurmak için garanti verdiğini belirtti.
ESAD REFERANDUM TARİHİNİ AÇIKLAYACAK
Rusya Dışişleri Bakanı, “Suriye’deki tüm siyasi güçlerle diyaloğa hazır olan Esad’ın anayasa referandumu tarihini yakında açıklayacağını” sözlerine ekledi.
Esad ile “çok faydalı bir görüşme yaptığını” söyleyen Lavrov, Suriye’nin Arap Birliği misyonunun genişlemesini istediğini de belirtti. Lavrov, Rusya’nın Arap Birliği planına dayalı çözüme hazır olduğunu ifade etti.
Lavrov’a Suriye ziyaretinde, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Mihail Fradkov da eşlik ediyor. Lavrov ve Fradkov, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in talimatı üzerine Esad ile görüşmek için Suriye’ye gitmişti.
Görüşmenin, Rusya ve Çin’in 4 Şubat’ta BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısını veto etmelerinin hemen ardından gelmesi, buluşmanın önemini artırmıştı.
BİNLERCE SURİYELİ ALKIŞLARLA KARŞILADI
Şam’da ellerinde Rusya ve Suriye bayrakları taşıyan binlerce kişi, Dışişleri Bakanı Lavrov’u alkışlarla karşılayarak, Moskova’nın Esad’a verdiği destek için teşekkür etti.
Lavrov’un konvoyunun, Mazzeh Caddesi’nde Esad destekçilerinin içinden kendine yol açarak ilerlerken zorlandığı görüldü.
Konvoya eşlik eden halkın elindeki “Teşekkürler Rusya ve Çin” yazılı pankartlar dikkati çekti.
FRANSA VE İTALYA DA BÜYÜKELÇİLERİNİ ÇAĞIRDI
Esad-Lavrov görüşmesinden kısa bir süre sonra, İtalya’nın ve Fransa’nın Şam büyükelçilerini istişareler için Roma ve Paris’e çağırdığı bildirildi.
İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Şam rejiminin kabul edilemez şiddet eylemlerinden sonra büyükelçinin görüşmeler için geri çağrıldığı” ifade edildi.
Açıklamada, “Şam’daki büyükelçiliğin ülkedeki İtalyan vatandaşlarına yardım için açık kalacağı ve Suriye’deki büyük krize ilişkin gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceği” belirtildi.
Dün de İngiltere, Şam Büyükelçisi’ni görüşmeler için çağırmış, ABD ise Suriye’deki büyükelçiliğini kapatma kararı aldığını açıklamıştı.
AB TEMSİLCİLERİ KALACAK
Avrupa Birliği (AB) ise birçok Avrupa ülkesi ve ABD’nin aksine, Suriye’deki temsilcilerini geri çağırma niyetinde olmadığını bildirdi.
AB’nin dış politika sözcüsü Michael Mann, “şu an temsilcilerin çekilmesi ve temsilciliğin kapatılması planının bulunmadığını” belirtti.
Mann, “bilgi almak için özgür basının bulunmaması nedeniyle bölgede temsilcilerin kalmaya devam etmesinin önemli olduğunu düşündüklerini” vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.