Merkel, İspanya'nın tasarruf programını övdü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya’nın tasarruf programını övdü
Merkel, bugün Berlin’de İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile görüştü.
Başbakan Merkel, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, İspanya’nın, bütçenin sağlamlaştırılması yolunda bazı hiç de kolay olmayan adımları atmasını büyük takdirle izlediklerini söyledi.
Brüksel’de Pazartesi günü düzenlenecek AB zirvesinde devlet ve hükümet başkanlarının, sadece bütçelerin sağlamlaştırılmasının değil, aynı zamanda büyümenin ve istihdamın artırılması konularında görüşmelerinin de önemli olduğunu ifade eden Merkel, sağlam bütçelerle büyümenin artırılmasının birbirine tezat oluşturmadığını kaydetti.
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da, hükümetinin bütçe disiplinine ve yapısal reformlara büyük önem verdiğini belirterek, ülkesinin ihtiyacı olan şeyin istihdamın artırılması olduğunu söyledi.
Hükümetinin bu hedeflere bağlı olduğunu ifade eden Rajoy, konjonktürün gerilemesi sebebiyle Brüksel’de tasarruf hedeflerinin yumuşatılmasını isteyeceği şeklindeki spekülasyonları da reddetti.
Gelirlerden daha fazla masraf yapılmasını hiç sevmediğini kaydeden Rajoy, ülkesinin geçen yıl öngörülenden 90 milyar euro daha fazla para harcadığını sözlerine ekledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.