‘Meryem Ana bizi Putin’den kurtar’ eyleminde üç kişi daha gözaltına alındı

‘Meryem Ana bizi Putin’den kurtar’ davasının beşinci gününde yargılanan solisti üç genç kız lehine mahkeme önünde düzenlenen eylemde üç kişi daha gözaltına alındı.
BT GLOBAL-Londra’yı ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kiliseyi basarak protesto şarkısını söyleyen kızların Rusya’da yargılanmalarından dolayı şanslı olduklarını ima etti:
‘‘Örneğin aynı durum İsrail’de yaşansaydı kızlar kolay kolay kurtulamazdı, oranın daha katı kanunları var. Hatta çok uzaklara gitmeye de gerek yok. Böyle bir protesto Kafkasya’da gerçekleştirilseydi, onları kurtarmak için vaktimiz bile olmazdı. Umarım kendilerine bir ders çıkarmışlardır. Ağır ceza almalarının doğru olacağını düşünmüyorum ama yine de son kararı mahkeme verecek.’‘
Putin karşıtı gösterilerde önemli rol oynayan muhalif lider Alexi Navalny ise devlet başkanının dava hakkındaki görüşlerini ‘şimşekleri üzerine çekmek istemiyor’ şeklinde değerlendirdi:
‘‘Pussy Riot grubunu destekleyen Batılı müzisyenlerin bol olduğu bir ülkede ne demesini bekliyordunuz? Londralılar’ı kızdırıp, yüzüne domates atmalarından sıyrılabilmek için böyle konuşuyor. Başka ne diyebilirdi ki?’‘
Mart ayından bu yana tutuklu bulunan punkçı kızlar, kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.