Netanyahu, Hollanda'nın Lahey şehrinde protesto edildi

Hollanda’nın Lahey şehrinde Meclis ve Senato Başkanlarıyla bir araya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu dışarıda toplanan Filistinliler protesto etti.
“Filistin Evi” tarafından düzenlenen ve meclis önünde gerçekleşen gösteriye Hollandalılar da destek verdi.
“Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot” sloganları eşliğinde Netanyahu’nun ziyaretine tepkilerini ortaya koyan göstericiler, Hollanda devletine İsrail politikalarını desteklemekten vazgeçmesi çağrısında bulundu. Göstericilerin Filistin bayrağının yanı sıra Türk bayrağı taşıdıkları da gözlendi. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, parlamentonun önündeki bazı yolları kapattı
Bu arada göstericilerin tam karşısında iki kişinin İsrail bayrağını açması kısa süreli gerginliğe yol açtı, ancak güvenlik görevlilerinin araya girmesiyle gerginlik büyümeden önlendi.
Hollanda hükümetinin İsrail Başbakanı’nı kabul etmesinin üzücü olduğunu ifade eden “Filistin Evi” yetkilileri, Netanyahu’nun uluslararası anlaşmaları ihlal eden bir hükümetin başbakanı olduğunu dile getirdi.
Gazze’nin işgalinin devam ettiğini ve oradaki halkın dünyayla iletişimin olmadığına işaret eden yetkililer, İsrail’de bir Apartheid rejiminin inşa edildiğine dikkat çekti.
Yeşil Sol Partisi eski milletvekili Mohammed Rabbae ise, Hollanda hükümetine “İsrail’e verdiği destekten vazgeçmesi” çağrısında bulundu.
İsrail’in, Filistin’de devam eden yerleşim yeri inşasına sona vermesi gerektiğine dikkat çeken Rabbae, “Hollanda hükümetinden İsrail politikalarına verdiği desteği çekmesini istiyorum, ama bu konuda çok da iyimser değilim. Bu hükümetten çok beklentim yok” diye konuştu.
Hollanda’ya dün iki günlük ziyaret için gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ilk olarak Amsterdam’da Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal ile bir araya geldi. Netanyahu’nun daha sonra Amsterdam’da Portekiz Sinagogu’nu ziyaret ettiği belirtildi.
Sinagogtaki konuşmasında Hollanda ile Yahudi halkı arasında tarihi bağların olduğunu belirten Netanyahu, Hollanda’nın desteğine teşekkür etti.
Filistinliler tarafından tanınmalarını iki ülke arasındaki barışın temel şartı olarak gördüklerini söyleyen Netanyahu, sözkonusu barışın ise askerden arındırılmış bir Filistin ile olabileceğini savundu.
Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından kabul edilecek olan Netanyahu, temaslarına Başbakan Mark Rutte ile bir araya gelerek devam edecek.A.A

Leave a Reply

Your email address will not be published.