Ortadoğu'ya Turist akını


Ortadoğu’yu Geçen Yıl 55 Milyon Turist Ziyaret Etti
Ortadoğu ülkelerini 2011’de toplam 55 milyon turistin ziyaret ettiği bildirildi.
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu tarafından yayınlanan raporda tüm dünyadaki uluslararası turist varış sayısının 980 milyonu bulduğu ve Ortadoğu’nun payının ise yüzde 6 olduğu kaydedildi.
Arap Baharı nedeniyle Ortadoğu’nun geçen yıl beş milyon turist kaybettiği ve gelen turist sayısında yüzde 8 düşüş yaşandığı belirtildi. Bunun yanısıra uzmanlar, Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Umman’a gelen turist sayısında istikrarlı artış görüldüğünü söyledi.
Organizasyona göre Ortadoğu’ya gelen ziyaretçi sayısında bu yıl toparlanma ve yüzde 5’lik büyüme kaydedilecek ve 2011’in zararı telafi edilecek.
Uluslararası turizmde ise bu yıl 2011’deki büyüme oranı (yüzde 4.4) yakalanamasa da artış beklendiği ve yıl sonuna kadar turist varış sayısının tarihi 1 milyar rakamına ulaşmasının öngörüldüğü belirtildi. Bu rakam 2010’da 939 milyon, 2011’de de 980 milyonu bulmuştu.
Bölgesel olarak en iyi performansı Avrupa gösterirken gelişmekte olan ülkelerde yüzde 3.8’lik büyüme görüldü. En çok turist çeken on destinasyonda turizm gelirleri de artış gösterdi. Rapora göre ABD’de yüzde 12, İspanya’da yüzde 9, Hong Kong’ta yüzde 25 ve İngiltere’de yüzde 7’lik turizm gelir artışı kaydedildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.