Oscar Pistorius 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Güney Afrika’da kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan ünlü atlet Oscar Pistorius, “kusurlu cinayet” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Pistorius ayrıca başka bir olayla bağlantılı olarak silahlı saldırı suçundan da 3 yıl tecilli cezaya çarptırıldı.

27 yaşındaki atlet, Pretoria Yüksek Mahkemesi’ndeki duruşma salonundan polis nezaretinde çıkarılarak cezasını çekmek üzere hapishaneye götürülüyor.

İdari başkent Pretoria’da geçen ay mahkemenin “kusurlu cinayet” işlediği hükmü verdiği Pistorius için savcı kamu hizmeti ve ev hapsi seçeneklerine karşı en az 10 yıl hapis cezası istemişti.

‘KUSURLU CİNAYET’ NEDİR?
Geçen ay açıklanan kararda Pistorius’un önceden planlayarak değil, “taksirle” ölüme sebebiyet verdiğine karar verilmişti. Güney Afrika’da “kusurlu cinayet” olarak ifade edilen bu suç, öldürme niyeti olmaksızın, ihmal sonucu işlenen cinayet anlamına geliyor ve 15 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

“ADALET YERİNİ BULDU”
Steenkamp’ın ailesi mahkemenin verdiği karardan tatmin olduklarını açıkladı. Ailenin avukatı yaptığı açıklamada “adalet yerini buldu” dedi.

STEENKAMP’IN AİLESİNE KAN PARASI TEKLİF ETMİŞ
Mahkeme Pistorius’un avukatlarının talep ettiği kamu hizmeti cezası alması talebini “uygun olmayacağı” gerekçesiyle geri çevirdi.

Yedi aydır devam eden davayı yerli ve yabancı basın yakından takip ediyordu.

Geçen yıl Sevgililer Günü’nde kız arkadaşını vurarak öldüren ampute atlet, tüm suçlamaları reddediyordu.
Pistorius, olayın yanlış anlaşılma sonucu gerçekleştiğini, eve hırsız girdiğini zannederek ateş ettiğini iddia ediyordu.

Dünya tarihinde iki takma bacakla hem Paralimpik Oyunlara hem de Olimpiyatlar’a katılan ilk atlet olan Pistorius’un bu başarısından kısa süre sonra işlediği cinayet ülkesinde ve hayranlarında şok etkisi yaratmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.