Rusya'da Putin karşıtı gösteriler artıyor

Rusya’nın başkenti Moskova, dün akşam, Başbakan Vladimir Putin’in 12 yıl önce iktidara gelişinden bu yana görülen en büyük protestoya sahne oldu.
En az beş bin protestocu, başkentin merkezindeki bir meydanda toplanarak Putin karşıtı sloganlar attı.
Chistiye Prudi metro durağının yakınlarında düzenlenen son yılların en büyük liberal muhalif protesto hareketi, polisle çıkan çatışma ve toplu gözaltılarla son buldu. Polis, protestocuların sayısını 700 ile 2 bin arasında verirken, bağımsız gözlemciler bu rakamın 5 ile 7 bin arasında olduğunu belirtti.
Yağmura rağmen sokak lambalarına çıkan, yolları trafiğe kapatan protestocular, “Yeni seçimler istiyoruz”, “Putin’siz Rusya” sloganları attı. Protestoculara, muhalif liderlerden Boris Nemtsova ve Ilya Yaşin ile yolsuzluk karşıtı aktivist Viktor Şenderoviç de destek verdi.
KOMÜNİSTLER DE MEYDANDA
Rusya’da dün, seçim sonuçlarına tepki gösteren ve hile yapıldığını ileri süren binlerce Komünist Parti taraftarı da, Moskova ve Rusya’nın ikinci büyük kenti olan St. Petersburg’da “Devrim” sloganları atarak protesto gösterisi yaptı.
İzin alınan bölgenin dışındaki Kremlin yakınında bulunan caddeye girmeye çalışan birçok göstericinin polis zinciriyle karşılandığını belirten Rus haber ajansları, polisin kalabalık grubu müdahale sonucunda ikiye böldüğü ve bazı göstericilerin gözaltına alındığını kaydettiler.
Bu arada, polis barikatını aşmayı başaran bir grup gösterici Kremlin’e doğru yürüyüşe geçince polisin müdahalesiyle karşılaştı.
Kremlin yakınlarındaki Puşkin Meydanı’nda akşam saatinde Komünist Parti’nin çağrısı üzerine 2 bin kişinin bir araya geldiğini, barikatı aşan grupların KGB merkezinin olduğu Lubyanka Meydanı’na doğru yürüdüğünü ve polisin grubu engellemek için yoğun çaba harcadığı belirtildi.
Rus basını, ST. Petersburg’da gözaltına alınanlar arasında “Eko St. Petersburg” radyosunun bir muhabirinin yanı sıra, “Anti-Faşizm” cephesi üyelerinin de bulunduğunu bildirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.