Rusya'nın yeni nesil savaş tankı "Armata" görücüye çıktı

Rusya-Armata-savaş-tankı-2015-2Rusya’nın 254 milyar euroluk silahlanma bütçesi kapsamında geliştirilen yeni nesil savaş tankı “Armata” ilk kez görücüye çıktı.
Rusya’nın 5 yıl kimseye satmayacağı yeni nesil “Armata” savaş tankları, Zafer Günü provasında ilk kez görüldü. Küresel silah sanayinin büyük merakla takip ettiği yeni nesil tankın zırhlı araç sektöründe yeni bir çığır açacağı iddia ediliyor.
Savunma sanayinde söz sahibi olan ülkeler tarafından büyük bir merakla beklenen yeni nesil tankın özellikleri de oldukça dikkat çekici. Yeni nesil savaş tankı “Armata” 125 milimetrelik top taşıyabiliyor.
Otomatik yükleyici ile kurulan tankta üç mürettebat görevi yapıyor. Tankta 30 milimetrelik top atar ve iki de makineli silah bulunuyor.
Çelik kapasitesi 1.7 kat artırılmış olan “Armata” 80 kilometre hız yapabiliyor. Gelecek yıl hizmete girmesi planlanan “Armata” 5 yıl boyunca başka ülkelere satılmayacak.Rus ve Batılı askeri uzmanlara göre, “Armata”nın özellikleri tüm Batılı tankların kapasitesini aşacak nitelikte.
Üretilecek yeni “Armata” tanklar Rus ordusunda bulunan mevcut tankların yüzde 70’inin yerini alacak. “Armata” savaş tanklarının personel taşıyıcı versiyonu da bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.