Sarkozy ve Merkel bugün biraraya gelecek

Avrupa Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, Avrupa’nın borç krizinin çözümüne yardımcı olması için Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) 2013 yılı yerine 2012 yılında devreye sokulması çağrısında bulundu.
Rehn, Finlandiya televizyonu YLE’ye verdiği demeçte, Avro Bölgesi’nin daimi kurtarma fonu ESM’nin devreye sokulması tarihinin öne alınmasının ”Avro Bölgesi’nin ekonomik istikrarını güçlendirmede kararlar alabileceği yönünde güçlü bir işaret olacağını” söyledi.
Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, Avro Bölgesinin varlığını sürdürmesi ve Avrupa’nın borç krizinin kötüleşmesini önlemek amacıyla krizin aşılmasında perşembe ve cuma günü Brüksel’de alacakları kararların önemli olduğunu vurgulayan Rehn, ”Belirsiz sonuç geri tepebilir. Kesin sonuçları tahmin etmek zor, ancak şu çok açık; Avrupa ekonomisi resesyona girecek ve Avro Bölgesi’nin varlığını sürdürmesi tehlikede olabilir” dedi.
Uluslararası Para Fonunun (IMF) krizin çözümünde rolünün nasıl artırılacağına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Rehn, ”Bunun için farklı yollar var, karşılıklı krediler ya da Özel Çekme Hakları (SDR) gibi ve bu modellerin kabul edilebilirliği şu anda gözden geçiriliyor” diye konuştu.
-Sarkozy-Merkel görüşmesi-
Bu arada Avro Bölgesini tehdit eden borç krizinden çıkmak için bölgeye üye ülkelerin bütçelerinin kontrolünü merkezileştirmedeki bakış açılarını yakınlaştırma baskısı altında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün Paris’te bir araya gelecek.
Geçen hafta yakın mali bütünleşme konusundaki görüşlerini bireysel olarak ana hatlarıyla çizen iki liderin, cuma günü yapılacak AB liderler zirvesinden önce önerilerindeki görüş farklılıklarını gidermesi gerekiyor.
Avro Bölgesi’nde güveni yeniden sağlamak için karşılıklı çabalarını yoğunlaştıran ”Merkozy” lakaplı iki lider, muhtemelen AB anlaşmasında değişiklik yoluyla Avro Bölgesi’nde daha zorlayıcı bütçe disiplinine ilişkin teklifler üzerinde anlaşmaya varmayı amaçlıyor.AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.