Türkler, Paris'te büyük bir protesto gösterisi düzenledi

Avrupa’nın dört bir yanından gelen Türkler, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifi aleyhinde Paris’te büyük bir protesto gösterisi düzenledi.
Gösteri Senato binası önünde son buldu. Yürüyüşe katılan gruptan beş kişilik heyet bir senatörle görüşmek üzere Senato’ya alındı.
Protesto gösterisi, yasa teklifinin 23 Ocak’ta oylanacağı Senato binası önünde yapılan konuşmalarla son buldu. Konuşmaların ardından, Türk dernekleri temsilcilerinden oluşan beş kişilik heyet, yasa teklifine karşı çıkan Türklerin tepkilerini dile getiren mektupları Senatodan bir heyete teslim etti.
Senato binası önünde yapılan konuşmalarda, Türk dernekleri temsilcileri yasa teklifinin düşünce ve ifade özgürlüğüne, Fransız anayasasına ve araştırma özgürlüğüne aykırı olduğunu ifade etti. Dernek temsilcileri, Fransız tarihçilerin ve anayasa uzmanlarının da yasa teklifine karşı çıktığına dikkati çekti.
SESSİZCE DAĞILDILAR
Gösteri yürüyüşü İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi. Gösteriye katılanlar, daha sonra sessiz bir şekilde dağıldılar.
Pariste yapılan protesto gösterisinin ayrıntıları:
Fransa’nın çeşitli kentlerinden ve Avrupa’nın Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerinden gelen yaklaşık 40 bin kişiyi bulan kalabalık Senato’ya doğru Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aleyhine sloganlar atarak yürüyor.
Türk ve Fransız bayraklarıyla gösteriye gelen Türkler, yasa teklifinin ifade ve düşünce özgürlüğüne ve Fransız anayasasına aykırı olduğunu ifade eden pankartlar taşıyor.
Göstericiler, Türk, Cezayir, Azerbaycan ve Fransız bayraklarıyla sağanak yağmura ve soğuk havaya rağmen yasa teklifini protesto ediyor ve Fransız senatörleri sağduyulu olmaya davet ediyor.
Senato’ya doğru yürümeye başlayan göstericilerin yasa teklifinin mimarı olarak bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aleyhine sloganlar atıyor.
Gösterilerde olası provokasyonların engellenmesi ve kortej güvenliği için Fransız polisinin yanı sıra yaklaşık 500 mavi kol bantlı gösterici de bizzat kendi kortejlerinin güvenliğini sağlıyor.
SESİMİZİ PARİS DİNLESİN….
Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler, Paris’teki büyük yürüyüş için Denfert-Rochereau Meydanı’nı doldurdu.
Anadolu Ajansı’nın Fransa Türk Dernekleri Koordinasyon Birliği’nden aldığı bilgiye göre, yaklaşık 526 otobüs dolusu Türk vatandaşı çeşitli Avrupa ülkelerinden Paris’e ulaştı. Türk ve Fransız bayraklarıyla gösteriye gelen Türkler, yasa teklifinin ifade ve düşünce özgürlüğüne ve Fransız anayasasına aykırı olduğunu ifade eden pankartlar taşıyor.
Senato’ya doğru yürümeye başlayan göstericilerin yasa teklifinin mimarı olarak bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aleyhine sloganlar atıyor.
Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler, Paris’teki büyük yürüyüş ile “soykırımı inkar yasası”nı protesto edecek.
Almanya, Hollanda, Belçika’nın yanısıra Fransa’nın tüm bölgelerinden gelecek olan Türkler, bugün yerel saatle 11.00 itibarıyla Paris’in pek çok büyük eylemine ev sahipliği yapan Denfert-Rochereau Meydanı’nda toplanacak. Saat 12.00’de de yasaya karşı sloganlar ve pankartlarla 5 saat boyunca Senato’ya doğru yürüyüşe geçilecek. Göstericiler ellerinde Fransız ve Türk bayraklarını taşıyacak.
Gösterilerde olası provokasyonların engellenmesi ve kortej güvenliği için Fransız polisinin yanısıra 500 mavi kol bantlı gösterici de bizzat kendi kortejlerinin güvenliğini sağlayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.