Suriye için Yemen modeli


Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısından Suriye’de Ulusal Birlik Hükümeti kurulması ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın görevini yardımcısına devretmesi kararı çıktı.
Suriye’de bulunan Arap Birliği gözlemci heyetinin raporlarını inceleyen Arap Birliği dışişleri bakanları, Suriye’de 2 ay içerisinde Ulusal Birlik Hükümeti kurulmasını, Esad’ın görevini yardımcısına devretmesini ve Suriye’de demokratik bir geçiş süreci için erken seçim yapılmasını istedi.
Kararda ayrıca iç güvenlik güçlerinin rehabilitasyonu konusunda kurulacak Ulusal Birlik Hükümetine destek verileceği kaydedildi.
Katar Başbakanı Hamad Bin Casım toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Suriye içerisindeki şiddetin soruşturulma sürecini Ulusal Birlik Hükümetinin yürüteceğini ve soruşturmalardan sorumlu olacağını açıkladı.
Casım, Suriye’deki siyasi geçiş süreci konusunda Birleşmiş Milletler’den destek isteneceğini de kaydetti.
Arap Birliği kaynakları, Suriye için gelinen noktanın Yemen’deki sürece benzediğini, Körfez İşbirliği Konseyi’nin Yemen’e önerdiği geçiş sürecinin bir benzerinin Suriye için önerildiğini ileri sürdüler.
SURİYE’DEKİ GÖZLEMCİ HEYETİN GÖREV SÜRESİ UZATILDI
Arap Birliğine üye ülkelerin dışişleri bakanlarının yaptığı toplantıdan, Suriye’deki gözlemcilerin 1 ay daha bu ülkede kalması kararı alındığı kaydedildi.
Mısır’ın başkenti Kahire’de Suriye’yle ilgili önemli bir toplantı yapıldı.
Gündem, birliğin görevlendirdiği heyetin Suriye’deki incelemelerinni değerlendirilmesi ve heyetin görev süresiydi.
Birlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Suriye’deki gözlemci heyetinin görev süresi bir ay daha uzatılacak.
Arap Birliği Dışişleri Bakanları Suriye’deki son gelişmeleri ele almak, bu ülkede bulunan birlik gözlemcilerinin raporlarının incelenmesi ve gözlemci heyetinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağını kararlaştırmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de toplandı.
Katar’ın dönem başkanlığında bir araya gelen Arap Birliği Dışişleri Bakanları öncelikle Suriye’de bulunan gözlemci heyetinin raporlarını inceledi.
‘KAN DURMADI’
Toplantıda konuşma yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal,Suriye’de akan kanın durmadığını ve sivillere yönelik şiddetin devam ettiğini kaydetti.
Faysal, Suudi Arabistan’ın gözlemci heyetinde bulunan üyelerini geri çekeceğini açıklayarak, Suriye hükümetini Arap Birliği’ne verdiği taahhütleri yerine getirmemekle suçladı.
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ise konuşmasında, Suriye’ye bir kez daha “Şiddete son ver ve sivillere karşı şiddet kullanma” çağrısında bulundu.
Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casım ise Suriye’deki şiddetin bu şekilde devam etmesi halinde farklı seçeneklerin gündeme gelebileceğini kaydetti.
SURİYELİ MUHALİFLER TEPKİLİ
Arap Birliği’nin gözlemcilerini geri çekmesini isteyen Suriyeli muhalifler ise Arap Birliği’ne tepkili. Arap Birliği önünde gösteri yapan 1000 kadar Suriyeli muhalif, Arap bakanlara yönelik “Hain” sloganları attı.
DAVUTOĞLU GENEL SEKRETERİ ARADI
Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile telefonda görüştü.
Edinilen bilgiye göre, görüşmede Suriye’deki son gelişmeler çerçevesinde Arap Birliği’nin çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.