Taranto'da işçiler, Ilva Demir Çelik Fabrikası’nın kapatılmasını protesto etti

İtalya’nın Taranto kentinde yüzlerce kişi, Ilva Demir Çelik Fabrikası’nın çevreye verdiği zarardan ötürü kısmen kapatılması kararını protesto etti. İşçi sendikalarının organize ettiği gösteriye fabrika çalışanlarının yanı sıra aileleri de katıldı.
BT AVRUPA-Öfkeli işçiler, havanın temiz olmasının ailelerinin karnını doyurmayacağını savunarak, tesisin bir an önce yeniden faaliyete geçmesini talep ediyor:
“Sadece birşeyi anlamaları gerekiyor; sağlığı çalışma hakkıyla kıyaslayamazsınız. Her ikisinin de yeri ayrı. Talep etmemiz gereken; iş ve sağlık.”
“Calabria bölgesinden bile bugün buraya geldiler. Eğer Taranto’daki fabrikayı kapatırsak, Taranto kenti ve güney Puglia bölgesi ayakta kalamaz.”
Tetkik hakimi, fabrikanın kısmen kapatılmasının yanı sıra 8 yöneticisi hakkında standartlara uymadıkları gerekçesiyle ev hapsi kararı çıkartmıştı.
İşçi sendikaları, İtalyan hükümetine konuyla yakından ilgilenmeleri çağrısında bulundu: “Böyle zor ve karmaşık bir konu, elbette işçiler için büyük sıkıntıya neden olur. Her zaman anlaşmazlık anları vardır, korkmamamız ve bu konuyla sükunetle yüzleşmememiz gerekir.”
Protesto sırasında göstericilerle güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı. İtalya’daki dioksin miktarının yüzde 92’sinin Taranto’dan geldiği belirtilirken sağlık uzmanları, kentte son yıllarda ölüm sayısındaki artışa dikkat çekiyor.
Ilva’da yaklaşık 12 bin işçinin çalıştığı ve 8 bin kişinin de dolaylı olarak hizmet verdiği tahmin ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.