Troyka, Yunanistan hükümeti ile son görüşmesini yapacak

Yunanistan’ın, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF’den gördüğü mali yardımlar karşılığında yapması gereken reformları gözden geçirmekle görevli Troyka, bugün hükümetle son görüşmesini yapacak.
BT ECO GÜNDEM-Yunanistan Ekonomi Bakanı Yannis Sturnaras’ın Troyka’ya sunacağı 11 milyar 500 milyon euroluk iki yıllık tasarruf programının kabul edilip edilmeyeceği heyetin eylül ayında hazırlayacağı ilerleme raporunda açıklığa kavuşacak. Ağustos ayı sonunda tekrar Atina’ya gelecek olan Troyka’nın hazırlayacağı ilerleme raporu, Yunanistan’ın, ECB ve IMF’nin ayırdığı mali yardımlarından 31 milyar euro karşılığındaki diliminin tahsil edilip edilmeyeceğini belirleyecek. Aksi halde Yunanistan’da memur ve emekli maaşlarının ödenmesi tehlikeye girecek. Yunanistan’daki üç partili koalisyon hükümeti mali yardımlar karşılığında söz verdiği yükümlülükleri de yerine getirmeye çalışıyor. Hükümetin yükümlülükleri arasında özelleştirme işlemleri de bulunuyor.
TEPKİLER ARTIYOR
Ancak özelleştirileceği açıklanan ve mevduatları toplam 14 milyar euroya ulaşan Yunan Agrotiki Bankası’nın (ATE Bank), Bank Of Pireus tarafından “sindirileceği”ne yönelik haberler çalışanların tepkisine yol açıyor. Aynı şekilde ülkedeki 37 hava limanının özelleştirilmesiyle ilgili alınan kararlar da Yunan sivil havacılık derneklerinin şiddetli tepkisine neden oluyor. Yunan hükümetinin “kemer sıkma” ve “özelleştirme” politikasına karşılık işçi ve memurların yeniden sokaklara çıkacağı belirtiliyor. Yunan işçi ve memur sendikalarının eylül ayından itibaren yeniden grevlere başlayacağı söyleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.