Weidmann, Bundesbank dergisine çarpıcı açıklamalarda bulundu

Bundesbank Başkanı, piyasanın geçen haftadan bu yana satın aldığı senaryoların tümünün sorgulanmasına neden olacak açıklamalar yaptı.
BT ECO GÜNDEM-Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin eurodan vazgeçilmeyeceğini ve ayakta tutmak için her türlü önlemin alınacağını açıklaması ardından Almanya’dan açıklamalar gelmeye başladı. Dün Avrupa kalıcı istikrar fonu ESM’e bankacılık lisansının verimesinin görüşülmediğini kaydeden Alman yetkililer bugün de Draghi’nin açıklamalarını eleştirdiler.
ECB üyesi ve Bundesbank başkanı Jens Weidmann, Bundesbank dergisi için yaptığı açıklamalar da yakın gelecekte politik bir birlik hayal etmenin zor olduğunu belirtti.
Weidmann, ECB’nin kendi görev alanı dışında adım atmaması gerektiğini ve Bundesbank olarak neye inanıyorlarsa onun arkasında duracaklarını söyledi.
“Ortak gözetim Euro bölgesi entegrasyonuna yardım edebilir” diyen MB Başkanı ECB’nin, yetkilerinin ötesine geçmemesi gerektiğini belirtti.
Hükümetlerin, ECB’nin olasılıklarını gözlerinde büyüttüğünü kaydeden Weidmann, Bundesbank’ın, ECB’de başka merkez bankalarından daha fazla söz hakkı olduğunu söyledi.
“Bundesbank, inandışı şeylerin arkasında durmaya devam edecek” diyen Merkez Bankası Başkanı “Merkez Bankası’nın bağımsızlığı yetkilerini aşmamasını gerektiriyor” dedi.
Euro bölgesi’nin istikrarlı bir parasal birlik olmaya devam etmesi için pozisyonlarını savunmaya devam edeceklerini kaydeden Weidmann Merkez bankası’nın bağımsızlığı yetkilerini aşmamasını gerektiğinin altını çizdi.
Weidmann, Bundesbank, parasal birliğin geleceği tartışmalarında en aktif merkez bankası olduğunu söyledi.
Bundesbank, ECB’nin tahvil alımlarına karşı, açıklamalardan da yarın yapılacak toplantıda olası bir tahvil alım programına muhalefetlerini sürdürecekleri anlaşılıyor. Piyasada bu konuda artan beklentiler düşünüldüğünde, yarın tatsız bir sürpriz yaşanması olasılığı artıyor.
Weidmann’ın açıklamaları sonrası euro, abd doları karşısında 1.2315’den 1.2291’e kadar geriledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.