Balbay, her türlü hukuka rağmen tutukluyum…

Mustafa Balbay-5CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum” dedi.

GÜNCEL-Anayasa Mahkemesi’nin hakkında verdiği, haklarının ihlal edildiğine yönelik kararın ardından tahliye edilmeyi bekleyen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, “Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayacaklarsa acaba neye uyacaklar? Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum” dedi. Balbay’ın avukatlarının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru ise dün sonuçlanmadı.

Anayasa Mahkemesi’nin hakkında verdiği kararın ardından tahliye edilmeyi bekleyen Balbay, önceki akşam saatlerinde CHP’nin Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ile görüştü. Balbay, CHP’li milletvekillerine, “Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı tutukluluğumun ikinci günündeyim. Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayacaklarsa acaba neye uyacaklar. Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum” mesajını verdi.

‘2004’ten beri yazıyorum’
Balbay, milletvekillerine, 2004’ten beri Türkiye’de var olan gerilimi yazdığını, o dönemler kendisine karşı çıkıldığını belirtirken, Baransu’nun ortaya çıkardığı belgelerin ardından yazdıklarının gerçek olduğunun ortaya çıktığını anlattı. Balbay, şunları kaydetti:
“1985’ten sonra elime silah almadım, yaşamım boyunca şiddeti savunmadım. Yaşamım boyunca darbeyle darbecilerle ilişkim olmadı ama şimdi bu iddialar nedeniyle buradayım. Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği yapsın diyor. Ben hep gazetecilikten tutukluyum diyordum. Önce ‘Zaman’, sonra Anayasa Mahkemesi beni haklı çıkardı.”
Balbay, CHP tarafından hazırlanan tutuklu milletvekilleri raporuna göre, kendilerinden önce tutukluyken vekil seçilen herkesin tahliye olduğunu anımsatarak, “Dünyada ve Türkiye’de örnekleri var ancak seçilip de içeride kalan sadece biziz, bu bile bizim ne kadar haksızlığa uğradığımızın kanıtıdır” diye konuştu.

İzmir’e mesaj
Balbay, bekleyiş sürerken sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden vekili olduğu İzmirlilere de mesaj gönderdi. Balbay, mesajında, “Sevgili içimdeki hasret İzmirli kardeşlerim; Özgürlüğe bir adım daha yaklaştığımı hissediyorum. Ailemle kucaklaştıktan sonra ilk kavuşmak istediğim sizlersiniz. Hep haykırdım, hukuku halkla birlikte arayacağız. Gün, o gün. Anayasa Mahkemesi’nin seçilme hakkımın ihlalini kabul etmesi doğrudan sizlerle ilgili bir karardır. Ben 2,5 yıldır sizi temsil olanağından yoksunum. Siz bir milletvekili eksik temsil ediliyorsunuz. Bu hukuksuzluğu aşıp omuz omuza daha güzel, daha özgür bir Türkiye mücadelesi vereceğimiz günlerin özlemiyle hepinize gökyüzü dolusu selamlar, saygılar sunuyorum” ifadesini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.