Bir kuruş'a takla atmak

Türk lirasında kuruşa geçildi ancak, piyasada olması gereken 50 milyon adet kuruş kayıp… MHP’li Şandır, kuruşların eritilip satıldığını ve bir kuruşun hurda değerinin 1.92 kuruş olduğunu açıkladı.
Piyasada bulunmayan ve alışverişlerde para üzeri olarak da verilmeyen bir kuruşların, eritilip hurda olarak satıldığı bildirildi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, bir kuruşun hurda değerinin 1.92 kuruş olduğunu açıkladı. Bugüne kadar 50 milyon adet bir kuruş, piyasaya sürülmüştü.
Mehmet Şandır, 2005 yılında Türk lirasından altı sıfırın atılması ile birlikte, kuruşun da devreye girdiğini ancak tedavülde kuruş bulunmadığını hatırlattı. Özellikle marketlerde küsuratlı fiyatlar çıktığında, para üzerinin kuruş olarak verilmediğini de vurgulayan Şandır şöyle dedi:
‘’Bu durum miktarı küçük olsa da, biriktiğinde büyük meblağ ve haksız kazanca neden olmaktadır. Bir kuruşun hurda değerinin 1.92 kuruş olduğu, piyasaya sürüldüğünde hemen toplandığı ve eritilerek satıldığı, böylelikle büyük kar elde edildiği belirtilmektedir.‘’
Şandır, TBMM Başkanlığına bir önerge de verdi ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ‘’ Kuruş basımı ve tedavülü devam etmekte midir? Kuruşların 2005’deki ve bugünkü maliyeti nedir ? Piyasaya çıkan kuruşları kim toplamaktadır, bunlarla ilgili bir takibat yapılmakta mıdır? Haksız kazanç için ne tür önlemler alınmaktadır?’’ sorularını da yöneltti.
Yüzde 100’e yakın kazanç kapısı.Bir kuruşa takla atmak bu olsa gerek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.