CHP lideri Kılıçdaroğlu İzmir adayını açıkladı

Kılıçdaroğlu-eleştri-2ABD ziyaretinde olan CHP lideri Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’de Habertürk TV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ile ilgili soruyu “Aziz Kocaoğlu istediği sürece, kendisiyle yola devam edeceğiz” şeklinde yanıtladı. Kılıçdaroğlu, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı için ise “Daha kesinleşmedi ama Sarıgül adayımız olabilir. Başka adaylarımız da var. İstanbul’da Sarıgül dahil aday adaylarımız için anket yapacağız; en çok oy alanla yola çıkacağız” dedi.

İşte Kılıçdaroğlu’nun yerel seçimlerle ilgili açıklamaları;

Cumhuriyetten, demokratik-laik-sosyal devletinden yana olanlar CHP’ye gelsin. Türkiye’nin AB’ye girmesi gerektiğini, kadın erkek eşitliğini savunanlar CHP’ye gelsin. Sağ-sol kavramı önemlidir. Biz bunları biliyoruz. Şu gerçeği unutmayalım; geçmişte iktidar kavgası yapılırdı, şimdi bir rejim sorunu var. Bugün geldiğimiz süreç, Türkiye’de bir rejim kayması var. Raydan çıkan bir tren var o treni rayına oturtmamız gerekiyor.

CHP’NİN ANKARA İÇİN YAPTIRDIĞI ANKETTEN HANGİ SONUÇLAR ÇIKTI?

Yaptırdığımız anketler sonucunda en çok oyu alan kişiyle yola çıkmayı hedefliyoruz.

CHP ANKARA ÇANKAYA’DAN BİR KADIN ADAY ÇIKARACAK MI?

Henüz karar vermedik; ama Çankaya’ya bir kadın yakışır.

CHP İZMİR’DE KİMİ ADAY GÖSTERECEK?

Aziz Kocaoğlu istediği sürece, kendisiyle yola devam edeceğiz.

CHP BİR BAŞKA SİYASİ PARTİ İLE İTTİFAK KURACAK MI?

Herhangi bir parti ile ittifak kurmayacağız; kendi kimliğimizle, adaylarımızla seçime gireceğiz. Başka partilerden kişiler adayımızı beğenip oy verirse, bundan mutluluk duyarız.

MUSTAFA SARIGÜL’ÜN İSTANBUL İÇİN ADAYLIK SÜRECİ

İstanbul’da Sarıgül dahil aday adaylarımız için anket yapacağız; en çok oy alanla yola çıkacağız. Sarıgül ile birlikte, İstanbul’da oylarımızın artacağını düşünüyorum. Sarıgül’ün aday adaylığını açıklamasının ardından anket yaptıracağız.

“SABRİ ERBAKAN PARTİMİZİN ÜYESİ OLDU”

Sabri Erbakan, partimizin üyesi oldu. Önümüzdeki günlerde farklı isimler de gelecek. Netleştikten sonra isim verebilirim.

CHP’NİN YEREL SEÇİMLERDEKİ OY POTANSİYELİ

Bu konuda bir anket yapmadık. Yerel seçimler genel seçimlerden daha farklı. Adaylar önemli.
Bu seçimlerde kadın ve gençlere daha ağırlık vereceğiz. CHP’nin %33 cinsiyet kotası, gençlik kotası var.

BAKANLARIN ADAYLIKLARI

Her yurttaş gibi, bakanlar da aday olabilir; adaylığı açıklandığında Bakanlık’tan çekilmeli.

TUNCELİ’Yİ ALACAK MISINIZ?

Tunceli’yi alabiliriz, neden olmasın hemşehrilerime güveniyorum.

***

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ABD’den gündemdeki önemli konulara açıklık getirdi.

ABD’de temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’ye açıklamalarda bulundu. Miray Akdağ Uluç’un sorularınıda yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, birçok konuda önemli mesajlar verdi.

Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretinin iktidar çevrelerini rahatsız ettiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olması beklenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sargül’le ilgili olarak “Kamuoyu anketi yapılacak. Gönlümden geçen isim halkın seçtiğidir. Son sözü parti Meclis’i söyleyecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayıyla ilgili olarak ise şu ifadeleri kullandı: “Ankara seçimleri ile ilgili henüz bir karar verilmiş değil. Belki Amerika’dan döndüğümüzde belli olur.” Dershanelerle ilgili tartışmalara değinen Kılıçdaroğlu, ”Sürecin uzaması hükümetin sağlıklı düşünmesine yol açacaktır. dershanelerin değişmesi için eğitim sisteminin değişmesi gerekir” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, hükümet-cemaat arasındaki gerilimde taraf olmadıklarını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, “Biz mazlumun yanındayız” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşmasına sözlü müdahalede bulunan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’le ilgili eleştirileri de değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Kamer Genç’i yedirmek de kolay değil” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.