CHP’li İnce, Suriye’ye giden TIR’la ilgili sert bir açıklama yaptı

CHP-Grup Başkanvekili-Muharrem İnce-2013-1CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Suriye’ye giden bir TIR’da silah ve mühimmat bulunduğu iddialarıyla ilgili sert bir açıklam yaptı.

GÜNCEL-CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Suriye’ye giden bir TIR’da silah ve mühimmat bulunduğu iddialarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ’Sadece hükümetinizin değil, Türkiye’nin başını belaya sokuyorsunuz.” ifadesini kullandı.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan Muharrem İnce, Suriye’ye giden TIR ile ilgili savcıya gelen ihbar üzerine arama kararı çıkartıldığını belirtti. İnce, ’Jandarma, arama kararını yerine getirmiyor. Burası, hukuk devleti mi, dağ başı mı? Nasıl bu karar yerine gelmiyor?” dedi.
Hükümetin TBMM’ye bilgi vermesi gerektiğini dile getiren İnce, ’Dün akşamdan beri memleket yıkılmış. Hükümet, TBMM’ye bilgi vermiyor. O TIR’ı yerinden oynatmamanız lazım. O TIR’ın, orada durması lazım. Savcı, hakim, gazeteci kim varsa, onu görmesi lazım. Türkiye’nin başını, belaya sokuyorsunuz. Sadece hükümetinizin değil, Türkiye’nin başını belaya sokuyorsunuz. O TIR’lar, aratılmadıysa eğer, Suriye’de ölen çocukların kanında o TIR’ları aratmayanların, eli var demektir. Hatay’da TIR, aranmıyor, İstanbul’da gözaltı kararı, uygulanmıyor. Başbakan’ın oğlu ifade vermeye gitmiyor, Türkiye ileri demokrasi ile yönetiliyor!” ifadelerini kullandı.

’HSYK’NIN YAPISINI DEĞİŞTİRİRSENİZ 2010 REFERANDUMUNDA SÖYLEDİKLERİNİZDEN UTANMAYACAK MISINIZ?”
HSYK’nın yapısında değişikliğe gidileceği yönündeki haberleri de değerlendiren İnce, ’Savcıyı emniyet müdürünü değiştirebilirsiniz, daire başkanlarını değiştirebilirsiniz. Duyuyoruz, HSYK’yı değiştireceksiniz, duyuyoruz Danıştay’ı değiştireceksiniz. Danıştay’ı, HSYK’yı, değiştirdiğiniz zaman 2010’da referandumda söylemiş olduklarınızdan utanmayacak mısınız? Öz hakiki Danıştay, HSYK’da yapsanız, çözüm değildir. Çözüm, yargı bağımsızlığıdır. Orada bakan ve müsteşar olduğu sürece, çözüm olmayacaktır. Türkiye iki haftadır, yolsuzluğu konuşuyor, hesap vermiyorsunuz, tam tersine hesap soruyorsunuz. Yüzsüzlüğün boyutu, yolsuzluğun boyutunu aşmış durumda. Hesap vermesi gerekenler, hesap sorar hale geldi.” diye konuştu.

’İÇİŞLERİ BAKANI YANLIŞ YEMİN ETTİ”
İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanlış yemin ettiğini ileri süren İnce, ’Yemini de yanlış etti. Başkanı uyardım, ama duymamazlığa geldi. Yemin, aslına uygun edilmedi. Sayın Kamer Genç de, ona itiraz etti. Başkan da, bal gibi bilmesine rağmen gürültüye getirdi. Tutanakları istedim. Yemini yazmıyorlarmış. Bence, ses kaydına bakın. Ses kaydına bakarsanız, görürsünüz. Yukarıdan tribünlerden gelen alkışı da, tiyatro çadırına benzeyen görüntüyü de, kafanızı yere eğmeden, karşı tarafa baksaydınız, Meclis tarihinde ilk kez böyle bir yemin töreni olduğunu görürdünüz. Sizi uyarmamıza rağmen, görevinizi yerine getirmediniz.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.