Devrim şehidi Kubilay törenle anıldı

İzmir’in Menemen İlçesi’nde 83 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, törenle anıldı.

GÜNCEL-İzmir’in Menemen İlçesi’nde 83 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, törenle anıldı. Törene gelen vatandaşlar, harfleri tek tek yan yana getirerek, ‘Kızlı erkekli Kubilay olmaya geldik’ pankartı oluşturdu.
İzmir’in Menemen İlçesi’nde, 83 yıl önce gericiler tarafından katledilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, sevgi ve özlemle anıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, CHP İzmir milletvekilleri ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in yanı sıra yüzlerce vatandaş, Menemen Belediyesi Bandosu eşliğinde, Menemen Tren Garı’ndan başlayan, Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü’ne katılıp, yakalarına Kubilay’ın resmini yapıştırdı.
Yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Yıldıztepe Şehitliği’ne kadar gerçekleşen yürüyüşte, üzerinde, ‘Devrim şehitleri ölümsüzdür’ yazılı pankartlar ve Atatürk posterleri açıldı. Yıldıztepe Anıtı’ndaki törene, İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, Menemen Kaymakamı Mustafa Gürdal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Türkegül Kocaoğlu, CHP’li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Erdal Aksünger, Şehit Asteğmen Kubilay’ın torunları Vedat Aktuğ, Bircan Aktuğ, Kemal Aktuğ, Ayten Aktuğ ve Mustafa Kubilay ile yüzlerce vatandaş katıldı.

Tören öncesi vatandaşlar, Başkan Kocaoğlu’na sevgi gösterisinde bulunup ‘İzmir azizdir Aziz kalacak’ sloganları attı. Kubilay Anıtı’nın yanındaki Ulu Önder Atatürk’ün posterinin düşmemesi için uzun süre çaba sarf eden görevli, dikkatlerden kaçmadı.
MESAJLARA PROTESTO
Törene katılanlar, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Hükümet istifa’ sloganları attı, harfleri tek tek yan yana getirerek, ‘Kızlı erkekli Kubilay olmaya geldik’ pankartı oluşturdu. Türk bayrakları tören alanındaki yerini alırken, vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı. Törende, Şehit Kubilay Anıtı’na, Menemen Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Menemen Belediyesi ve Şehit Asteğmen Kubilay’ın yakınları çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saygı atışı yapıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in mesajlarının okunduğu sırada bazı vatandaşlar, ‘yuh’ çekip, düdük çaldı, ıslıkladı.
BU ÜLKE BİZİM
Mesajların okunmasının ardından konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Oğuz Sezgin, “Bu ülke bizim, şehitler de bizim. İnsanımızın enerjisini daha fazla demokrasiye, Cumhuriyeti yükseltmeye, üretime, kalkındarmaya yönlendirmeliyiz. Şehit Kubilay, vatan sevgisiyle dolu bir idealistti, Cumhuriyetin değerleri uğruna canını vermiştir. Onlar rahat uyusunlar; bizlere emaneti olan Cumhuriyeti ve Atatürk ilke ve inkılaplarını kimse yıkamaz. Şehit Kubilay, Türk milletinin yüreğinde yaşamaya devam edecektir” dedi.
HİÇBİR DİKTATÖRLÜK SONSUZ DEĞİLDİR
Menemen Belediye Başkanı CHP’li Tahir Şahin ise “Dün, ‘Atatürk’ü anlamak, Atatürk’ü sevmek ve saymak bir düzey yüceliğidir; ne mutlu Atatürk’ü olanlara ve ne mutlu ki Atatürkçü’ olanlara dedik. Bugün ise yıllar içerisinde ülkemizde karşı devrim hızla yol almakta ve de artık amacını gizlemeye gerek bile görmeden Laik Cumhuriyet ile Atatürk ilke ve devrimleriyle hesaplaşılmaktadır. Dün, ‘Sivas’ta insanlık dışı olayla 35 canı diri diri yaktılar’ diye haykırdık. Yine dün, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcu gibi aydınlarımız katlediliyor, gerçek failleri bir türlü bulunmuyordu. Buradan bundan yakınıyorduk. Bugün seçilmiş milletvekillerimizden gazetecisine, üniversite hocalarından Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına, generalinden astsubayına kadar uzanan silsile içersinde; birçok yurtsever Silivri’de, Hasdal’da, Sincan’da tutsaklar. Bugün de görüyoruz ki halkı ümmet kimliğine sokmaya çalışan din bezirganları, cemaatler el ele verip yeşil sermayelerini katlıyorlar. Çok değil daha 3-5 gün önce televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında evdeki ayakkabı kutularındaki milyon dolarları ibretle görüyoruz. Buradan, Yıldıztepe’den, anlayana anlamayana defalarca söylememize karşın bir kez daha söylemekte yarar görüyoruz: Hiçbir diktatörlük ve güç sonsuz değildir” diye konuştu.

‘İMAN VE İNAÇ DOLU GÖĞSÜMÜZE ÇARPARLAR’

Topçu Binbaşı Emre Karahan da törende yaptığı konuşmada, Atatürk devrimlerine, Cumhuriyete yönelen saldırıların halkın ve gençlerin iman ve inanç dolu göğsüne çarpacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Atatürk, devrimlerinden rahatsızlık duyan düşüncelerle mücadele etti. Kalbi vatan sevgisi ile dolu olan Cumhuriyetin temel değerleri, kavramı; nesillerin bu değerleri yaşatma önemini de ortaya koymuştur. Cumhuriyeti kuranlar ve yaşatanlar, Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusunlar. Onların emaneti Cumhuriyeti ve devrimleri koruyan milyonlarca Atatürk gençliği görev başındadır. 82 yıl sonra yine size sesleniyoruz: Bu emanete yönelen ve yönelebilecek olan bu saldırılar, gençlerin ve halkın iman, inanç ve azim dolu göğsüne çarpacak ve yok olacaktır.”
Kubilay İlköğretim Okulu öğrencisi 4’üncü sınıf öğrencisi Ayça Tunç, ‘Kubilay Destanı’ adlı şiiri okudu. Törende daha sonra, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay anısına düzenlenen Menemen Ulusal Koşusu’nda derece girenlere ödülleri verildi. Tören, şehitliğin ziyaret edilip karanfil bırakılması, anı defterininin imzalanmasıyla sona erdi.

2007 yılı Mart ayında İzmir Valiliği’ne atanan, geçen aylarda da Diyarbakır’a tayin edilen M. Cahit Kıraç’a kadar valiler Şehit Asteğmen Kubilay’ı anma törenlerine katıldı. Cahit Kıraç’ın görev yaptığı 6 yıl boyunca Kubilay’ı anma törenlerine katılmamasının ardından bu kez gözler yeni atanan Mustafa Toprak’a çevrildi. Mustafa Toprak da bu yılki törenlerde yerini almadı. Valiliği, Vali Yardımcısı İbrahim Ballı temsil etti.

AJANSLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published.