Emekli Genel Kurmay Başkanı Başbuğ, izleyiciler tarafından alkışlandı

Ergenekon Davası’nda eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün tanık olarak dinlenmesine devam ediliyor. Özkök, bugün ”Muhtıra verelim sözünü Aytaç Yalman söyledi. Yalman muhtemel bir hareket tarzı olarak söyledi” dedi. Bu arada İlker Başbuğ, dün olduğu gibi bugün de duruşma salonunda hazır bulundu.
BT GÜNCEL-Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 65’i tutuklu 273 sanıklı “Ergenekon” davasının 214’üncü duruşması başladı.
Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanıklardan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün hazır olduğunu belirtti. Salona alınan Özkök, kürsüye gelerek sandalyeye oturdu.
Duruşma, sanık avukatlarının Özkök’e sorularını yöneltmesiyle devam ediyor.
‘MUHTIRA SÖZÜNÜ AYTAÇ YALMAN SÖYLEDİ’
Özkök ifadesinde şunları söyledi:
”2003 yılında kuvvet komutanlarıyla yaptığım toplantıda muhtıra sözünü o zamanın Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman söyledi. Yalman bunu muhtemel bir hareket tarzı olarak söyledi.
Balyoz seminerinde amacın dışına çıkıldı. Uyardım. Bazı siyasilere yönelik şeyler vardı.”
BAŞBUĞ DURUŞMAYA BUGÜN DE KATILDI
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli orgeneraller İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon, Mustafa Balbay, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve gazeteci Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık katıldı. Bu arada, duruşma başlamadan önce salona gelen İlker Başbuğ, izleyiciler tarafından alkışlandı. Başbuğ bir süre sonra izleyicilerin bulunduğu bölüme gelerek, buradakileri selamladı.
Bu sırada da izleyicilerin Başbuğ’u alkışladıkları görüldü.
CHP Milletvekili Mehmet Haberal, emekli tuğgeneraller Levent Ersöz ile Veli Küçük ve Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.Duruşmada, bu davada tutuksuz yargılanan “Odatv” davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile diğer tutuksuz sanıklar Nusret Senem, Fatma Sibel Gürcihan ve Güler Kömürcü Öztürk de hazır bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.