İstanbul'da buzlanma ve don bekleniyor

Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altında.
Kar yağışının dün akşamdan beri etkili olduğu İstanbul’da, vatandaşların araçlarını çıkarmaması, toplu taşıma araçlarını kullanması önerildi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre tüm Türkiye’de karlı ve yağışlı hava 6 Şubat’a kadar sürecek. Kar yağışı İstanbul’da da etkili olacak. Marmara Bölgesi pazartesi gününden itibaren daha da soğuyacak.
İstanbul gündüz -1.-2 dereceleri görecek. Kar yağışı 8 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesine yol açtı.
Bu gece ise buzlanma ve don bekleniyor. Meteoroloji vatandaşları ve sürücüleri uyardı.
İSTANBUL’DA KAR KAZASI
İstanbul’da karda kayan cipin çarptığı 8 yaşındaki çocuk, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Bayrampaşa Kocatepe Mahallesi Fatih Caddesi 68’inci Sokak’ta S.A’nın kullandığı 34 PSL 53 plakalı cip, yoldaki kar ve buzlanma nedeniyle kaymaya başlayarak, kaldırımda annesi ve ablasıyla birlikte yürüyen 8 yaşındaki Muhammet Emin Onur’a çarptı.
Kazada, Muhammet Emin Onur ağır, annesi ve ablası da hafif şekilde yaralandı. Sürücü S.A. tarafından Özel Gaziosmanpaşa Hastanesine kaldırılan yaralılardan Muhammet Emin Onur, hayatını kaybetti.
Sürücü S.A. ise gözaltına alınarak Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
HAVAYOLU ULAŞIMI OLUMSUZ ETKİLENDİ
Türkiye’deki birçok kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle Türk Hava Yollarının (THY) İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılacak Van, Antalya, Ağrı ve bazı Ankara seferileri iptal edildi.
Hava muhalefeti nedeniyle THY’nin 06.30 ile 08.00 saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yapılması planlanan Ankara ile saat 09.20’deki Van, saat 11.35’teki Antalya, saat 12.55’teki Ağrı seferleri iptal oldu.
Kar yağışı nedeniyle çok sayıda uçuşlarda da gecikmeler yaşanırken, meydana gelen aksamalar Atatürk Havalimanı’nda yolcu yoğunluğuna neden oldu.
DHMİ yetkilileri, yaşanan gecikme ve iptallerin Atatürk Havalimanı ile ilgili olmadığını belirterek, aksamaların, uçakların gideceği kentlerdeki hava şartları nedeniyle meydana geldiğini kaydetti.
BAZI İDO SEFERLERİ İPTAL
İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO), Marmara Denizi’ndeki etkili olan karayel nedeniyle bazı deniz otobüsü seferlerini iptal etti.
İDO’dan alınan bilgiye göre, Marmara Denizi’ndeki hava muhalefeti nedeniyle saat 13.00’teki Kadıköy-Yenikapı-Bursa deniz otobüsü seferi yapılamayacak.
Bu arada, saat 08.00’deki Armutlu-Yenikapı-Bostancı, saat 09.30’daki Bursa-Yenikapı-Kadıköy ve yine aynı saatteki Bandırma-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferleri de hava muhalefeti nedeniyle gerçekleştirilemedi.
Öte yandan, Şehir Hatları A.Ş’nin vapur seferlerinde ise herhangi bir aksama olmadığı öğrenildi.
TUNCA NEHRİ’NİN DEBİSİ NORMALE DÖNDÜ
Su seviyesinin yükselmesi nedeniyle taşan Tunca Nehri’nin debisi normale döndü.
DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Tunca Nehri’nin dün sabah saatlerinde 110 metreküp/saniyeye seviyesine çıkan debisi, bu sabahki ölçümlerde 49 metreküp/saniye olarak ölçüldü. Bu seviyenin, Tunca’nın normal akış seviyesi olduğu belirtildi.
YÜKSEK HIZLI TREN’E KAR ENGELİ
Konya-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) yoğun kar yağışı ve raylardaki buzlanma nedeniyle yaklaşık 5.5 saatte Konya’ya ulaştı. Ankara’dan saat 21.45’de ayrıldıktan sonra 1,5 satte Konya’da olması beklenen treninin yaklaşık 4 saat gecikmesi yolcu ve yakınlarının tepkisine neden oldu.
Geçikmeli olarak Konya Garı’na ulaşan YHT’den inen yolcular ’kaplumbağa hızıyla’ geldiklerini söyledi. Trende aç kaldıklarını ileri süren bazı yolcular, VIP serivisinde bulunan yiyeceklerin de dağıtılmadığını iddia etti. Gecikme nedeniyle tren garında yakınlarını bekleyenler de koltuklarda uyumak zorunda kaldı. YHT’nin gecikmesi sonrası yolcular için TCDD tarafından servis temin edildi. Yolcular merkez ilçelere dağıtıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.