İzmirliler, yaralı askerler için yapılan kan çağrısına akın etti

İzmir Foça’da askeri servis aracının geçişi sırasında gerçekleşen bombalı saldırıda yaralanan askerler için yapılan kan çağrısına İzmirliler adeta akın etti.
BT GÜNCEL-Terör örgütünün Foça’da gerçekleştirdiği hain saldırının ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirilen yaralılara kan vermek için tüm İzmir seferber oldu. Yaralılar hastaneye ulaştıktan sonra yapılan çağrılar üzerine vatandaşlar kan vermek için uzun kuyruklar oluşturdu. Yaralı askerlere kan vermek için kentin dört bir yanında askerliğini yapan erler de hastaneye koştu. Duyurulardan çok kısa süre sonra kan ihtiyacı karşılandı. Ameliyatlar için gerekli olan taze kan stokları tamamlandıktan sonra vatandaşlar her gruptan kan bağısında bulundu.
Kan vermeye gelenlerden arasında bulunan Kemal Onur Erbay ve halası Aysun Erbay, Hatay’ın İskenduren İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda yakınları Kerem Oğuz Erbay’ı şehit verdiklerini ve bugün de şehidin doğum günü olduğunu ifade edip, o günleri tekrar yaşadıklarını dile getirdi. Kemal Oğuz Erbay ile Aysun Erbay, gerekirse kanlarının son damlasına kadar verebileceklerini kaydetti.
Bu arada, sağlık görevlileri, yaralı askerlere kan vermek için hastaneye koşanların sayısının 4 bini aştığını ifade etti.
KIZILAY KAN TOPLAMA MERKEZLERİ
Kızılay Bölge Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök tüm yaralı askerlerin kan ihtiyaçlarının karşılandığını belirtip, “Güvenli Kan Temini Programı çerçevesinde bu tür olağanüstü haller için ayrılmış kritik kan stoklarımızdan her grup kan ilgili hastanelere Müdürlüğümüzce gönderilmiştir. Ayrıca talep edilmesi takdirde 2500 ünite Eritrosit, 500 ünite Trombosit, 7000 ünite Taze Donmuş plazma stoklarımızla yüzde 100 acil kan ihtiyacını karşılayabilecek kan stokları mevcuttur. Bu kritik kan stok seviyelerimizin her zaman olağanüstü durumlar için hazır olabilmesi için vatandaşlarımızı gönüllü ve düzenli kan bağışçısı olmaya davet ediyoruz” dedi.
Gök ayrıca İzmir ve yakın çevresinde kan vermek isteyen vatandaşlara Kızılay kan toplama merkezlerinin adreslerini verdi:
Bağışta bulunmak isteyenler için Kızılay kan toplama merkezleri
Alsancak Merkezi
Bayraklı Merkezi
Üçkuyular Pazaryeri Konteyner
Karşıyaka Mobil
Foça Meydan
Çiğli Meydan Çadır
Şirinyer Meydan Çadır
Gaziemir Meydan Çadır
Dikili Meydan Çadır
VALİ’DEN ZİYARET
İzmir Valisi Cahit Kıraç önce Menemen Devlet, ardından da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giderek yaralıları ziyaret etti. Vali Kıraç, “Şu an için 1 şehidimiz, 11 yaralımız var. Hain saldırıyı kınıyorum. Yaralılara acil şifa diliyorum” dedi.
BELEDİYE OTOBÜSLERİ VE TAKSİLER BEDAVA
Kızılay’ın Bayraklı’daki Ege Bölge Müdürlüğü’nün önüne bir yandan taksiler geliyor, bir yandan da servis minibüsü ve belediye otobüsleriyle gelenler kuyruk oluşturmuş. Kızılay Bölge Müdürlüğü, Ege Üniversitesi’nden de ringlerle transfer yapıyor. Kızılay personeli, tüm ekibiyle canla başla çalışıyor. Vatandaşlar ise sabırla bekliyor. Adeta çıt çıkmıyor. Merkezin danışmasının önünde yüzlerce kişi birikmiş. Bölge Müdürü Gökay Gök, 1 saat içinde 500 kişinin toplandığını ve buna yakın bir sirkülasyonun da sürekli devam ettiğini söylüyor.
Belediyeler araçlarıyla ücretsiz servis yapıyor, taksicilerin de ücret almadığı belirtiliyor.DHA

Leave a Reply

Your email address will not be published.