Kahramanlar unutulmaz…


1923-2012
Rauf Denktaş
Huzur içinde yat büyük Kahraman…
Tedavi gördüğü YDÜ Hastanesi’nde 13 Ocak Cuma günü hayatını kaybeden Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, devlet töreninin ardından Cumhuriyet Parkı’nda toprağa verilecek. Dakika dakika gelişmeler için tıklayınız…
Lefkoşa Surlariçi saat 14.00’e kadar trafiğe kapatıldı. Başkent Lefkoşa’da yas nedeniyle kapatılan işyerlerine ve caddelere Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın posterleri asıldı.
Bölgelerden çok sayıda vatandaş cenaze törenlerine katılmak üzere sabahın erken saatlerinden itibaren Lefkoşa’ya gelmeye başladı.
Türkiye’den en üst düzeyde heyetler cenaze törenine katılmak üzere KKTC’ye gelmeye başladı.
Denktaş’ın naaşı katafalktan alınarak Top Arabasına taşınacak. 11.00–11.50 arası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Selimiye Camii’ne götürülecek. 11.50–12.05 arası Selimiye Camii’nde Naaş Musalla Taşına konacak.
Öğle namazı ve cenaze namazının ardından, musalla taşında alınacak naaş Top Arabasına konulacak. Naaş 13.00 ile 14.00 saatleri arasında Selimiye Camii’nden Girne Kapısı’na taşınacak. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naşı 14.00–15.30 saatleri arasında Girne Kapısı’ndan Cumhuriyet Parkı’na taşınacak. 15.30’da ise burada icra edilecek törenin ardından Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş toprağa verilecek.
Aydın Denktaş ve ailesi saat 09.10 sıralarında geldikleri Cumhurbaşkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından karşılandı.
Türkiye ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyeti, bu sabah Ercan’a geldi.Heyette, eski Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın da yer aldığı 11 kişi bulunuyor.
Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu saat 09.00’da KKTC’ye geldi.
Bu arada Demokratik Sol parti Genel Başkanı Masum Türker başkanlığındaki heyet de THY’nin tarifeli uçağıyla cenaze töreni için KKTC’ye geldi. Heyette Rahşan Ecevit de bulunuyor.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve yedi bakanı, saat 10.00’da Türkiye Cumhuriyeti Ana uçağıyla KKTC’ye geldi.
Çiçek, Erdoğan ve TC’li bakanlar geniş güvenlik önlemleri arasında TC’den gelen özel araçlarla Cumhurbaşkanlığı’na gitmek üzere Havaalanından ayrıldılar.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni için saat 10.30’da özel uçakla KKTC’ye geldi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gelmesiyle cenaze töreni başladı.
KKTC devlet yetkilileri ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Eroğan, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB’den sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay, 1.Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naaşı önünde saygı duruşunda durdu.
Denktaş’ın bayraklarla sarılı naaşı, askerlerin omuzlarında Girne Kapısı’na taşınıyor… Burada top arabasına konulacak olan naaş, Selimiye Camisi’ne götürülecek…
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın tarihi cenaze törenine tanıklık etmek için binlerce vatandaş, cenaze namazının kılınacağı Selimiye Meydanı ile Sarayönü, İnönü Caddesi ve Girne Kapısı önünde meydanı doldurdu.
Cenaze törenine KKTC’den Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın oğlu DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, ana muhalefet CTP – BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, askeri üst düzey yetkililer ve kalabalık bir vatandaş grubu katıldı.
Denktaş için “Tüm Türk Ulusunun ve Halkımızın Başı Sağolsun. Sizi Asla Unutmayacağız” ve “Seni ve Cumhuriyeti Sonsuza Dek Yaşatacağız” yazılı pankartlar açan ve ellerinde KKTC bayrakları ve Denktaş posterleriyle çoluk çocuk, genç yaşlı meydanda toplanan vatandaşlara Lefkoşa Türk Belediyesi de kurduğu çorba çeşmesiyle soğuk havada ikramda bulunuyor.
Denktaş’ın naaşı, top arabasıyla camiye götürülüyor. Binlerce kişi cenazenin ardından yürüyerek Sarayönü Meydanı’nda toplandı.
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naaşı saat 12.16’da Selimiye Cami’ine ulaştı. Ayakta durmaya zorlanan Aydın Denktaş, eşinin tabutuna sarılarak göz yaşlarına boğuldu.
Cumhurbaşkanlığı ve Girne Kapısı’ndaki törenlerin ardından, top arabasıyla cenaze marşı eşliğinde Girne Caddesi güzergahından Selimiye Camisi’ne getirilen merhum Kurucu Cumhurbaşkanı’nın naaşı, öğle ve cenaze namazlarının kılınacağı Selimiye Cami’ine gecikmeli olarak ulaşabildi.
Selimiye Cami ve etrafında geniş güvenlik önlemleri alınırken, cami avlusuna sınırlı sayıda kişinin girmesine izin verildi. Binlerce vatandaş cami etrafında yerlerini aldı.
KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay ve Selimiye Camisi’nde görev yapan hoca Denktaş’ın cenaze namazını kılıyor…
Denktaş’ın naaşı az sonra top arabasına alınarak Cumhuriyet Parkı’na götürelecek. Oldukça kalabalık bir topluluk töreni izliyor…
Cenaze, camiden ayrılıyor…
Kurucu Cumhurbaşkanı’nın naaşı, Selimiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’na taşınıyor.
Askerler Denktaş’ın naaşını taşıyan top arabasını çekerek Cumhuriyet Parkı’na doğru ilerliyor. Naaşın iki yanında albaylar kılıçlarıyla yer alıyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Selimiye Camii’ndeki törenlerin ardından Türkiye’ye dönmek üzere Ercan Havaalanı’na doğru yola çıktı.

Huzur içinde yat büyük kahraman

Leave a Reply

Your email address will not be published.