Neo-Nazi hücrelerine baskın

Sekizi Türk, biri Yunan 9 kişinin öldürüldüğü seri cinayetleri işleyen aşırı sağcı terör hücresi NSU’ya silah sağlayan dört şüphelinin ev ve işyerleri, Alman polisince basıldı. Baskınlara 110 polis ve federal savcılar katıldı.
ALMANYA’da, sekizi Türk, biri Yunan 9 kişi ile bir kadın polisin öldürüldüğü seri cinayetlerin sorumlusu, Neo-Nazi terör örgütü hücresi NSU ile bağları olan kişilerin ev ve işyerlerine polis önceki gün baskınlar düzenledi. Federal Savcılık ve Asayiş Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen baskınlarda 110 polis görev yaptı. Saksonya, Thüringen ve Baden Württemberg eyaletlerinde yapılan baskınlarda, aşırı sağcı terör hücresiyle bağları olan dört şüphelinin ev ve işyerleri arandı. Operasyona ilişkin yapılan açıklamada, Saksonya’da bir şüpheliye ait iki işyerine, Thüringen ve Baden Württemberg’de ise üç şüphelinin evlerine baskın düzenlendiği belirtildi. Baskınların, dört şüphelinin, seri cinayetleri işleyen Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe’nin elebaşı olduğu ve seri cinayetlerden sorumlu NSU terör hücresine silah ve patlayıcı madde tedarik ettiği, lojistik destek verdiği şüphesiyle düzenlendiği açıklandı.
Komisyon kuruldu
Bu arada cinayetlerin aydınlatılması için Sosyal Demokrat Partili Sebastian Edathy başkanlığında oluşturulan Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını bu yılın ortasına kadar tamamlaması öngörülüyor. Asayiş Dairesi Başkanı Jörg Ziercke ise organize suçla mücadelede iletişim bilgilerinin depolanmasından yana olduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.