Prof. Muammer Aksoy anılıyor…

Prof. Muammer Aksoy-2014-1Atatürkçü Düşünce Derneği kurucusu, hukukçu Prof. Dr. Muammer Aksoy, silahlı saldırı sonucu öldürülüşünün 24. yılında anılıyor.

1961 Anayasasını hazırlayan komisyonun sözcülüğünü yapan Muammer Aksoy, 1990’da faili meçhul bir cinayet sonucu evine girerken öldürüldü.

Aksoy, Cebeci Asrî Mezarlığı’ndaki kabri başında anılacak.

PROF. MUAMMER AKSOY KİMDİR?
1917’de Antalya’da doğan Muammer Aksoy, 1939’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Zürih Üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi’nde doktora yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’nde asistanlık ve Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1957 yılında üniversiteden ayrılarak CHP’ye girdi.

27 Mayıs 1960 sonrasında yeniden üniversiteye döndü ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde profesör oldu. Kurucu Meclis Antalya İli Temsilciliği ile 1961 Anayasasının hazırlanmasında komisyon sözcülüğü yaptı.

CHP parti meclisi üyeliği görevlerini yürüttü. 1977’de CHP İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi. Avrupa Konseyi Türkiye temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini yürüttü. 12 Eylül 1980’den sonra Ankara Barosu başkanlığına seçildi.

1989’da Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok ile birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu.

31 Ocak 1990’da Ankara Bahçelievler’deki evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.