Cilt bakımına dikkat edin!


Yağlı ciltler soğukta daha az yağlanır, normal ciltler kurur, kuru olan ciltler ise ağrılı olacak kadar hassaslaşır.
Uzman Estetisyen Müzeyyen Soyupak, kış aylarında sıfırın altına düşen hava sıcaklıklarının cilt problemlerini daha sık ortaya çıkardığnı söyledi. İnsan cildinin sürekli bakım istemesine karşın kış aylarında daha çok ilgiye ihtiyaç duyduğunu belirten Soyupak cildin her gün temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Kışın el, ayak ve vücut sıcak giysilerle soğuktan korunabilirse de yüzümüz her zaman soğuğa karşı açıktır. Soğuk hava ve rüzgarın yüzümüzü olumsuz etkilememesi için yüzümüzün özel bakıma ihtiyacı var. Kış soğuklarında cildiniz kurur, çatlar ve yıpranır. Hava kirliliğinin de etkisiyle ciltte lekelenmeler ve siyah nokta oluşur. Ama kışın yüz derisinin tek düşmanının rüzgar ve soğuk olduğunu düşünmek hata olur. Sıcak ev ortamından dışarı çıkınca uğradığımız sıcaklık değişimi de cildimiz için zararlıdır. Ayrıca evi ısıtırken havanın kuruması da cilt üzerinde zararlı etki faktörü olarak kabul edilir. Soğuk ve rüzgarlı hava cildin kurumasına yol açarken, kapalı mekanlardaki kirli hava ise cildin gözeneklerini kapatarak, nefes almasını engelliyor. Kuru hava, klimalar ve kaloriferle ısınan kapalı ortamlar, kalın, yünlü, sentetik giysiler ve cilt temizliğinin yaz aylarından seyrek yapılması cildi daha fazla olumsuz etkiler.”
Rastgele kozmetik kullanmayın!
Yağlı ciltlerin soğuk havalarda daha az yağlandığını belirten uzman estetisyen Müzeyyen Soyupak, rastgele kullanılan kozmetik ürünlerinin ciltte ciddi problemleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Soyupak, “Kışın cilt tipimiz değişikliğe uğrayarak farklı bakım ihtiyacını ortaya çıkarır. Yağlı ciltler soğukta daha az yağlanır. Normal ciltler kurur, kuru olan ciltler ise ağrılı olacak kadar hassaslaşır. Bu fizyolojik detayları özellikle herhangi bir kozmetik malzemesi edinmeden önce dikkate almak gerekir. Eğer yanlış bir bakım yapmaya başlarsanız cilt mutlaka bunu size haber verecektir. Çoğu durumda bu kaşıntı, akne oluşumu, kılcal damarların belirginleşmesi gibi sorunları ortaya çıkarır. Ciddi durumlarda bir uzmana danışmak her zaman tercih edilmesi gereken bir yoldur. Kışın güneş koruyucu kullanmak en az yazın olduğu kadar önemlidir. Dudaklarınız, kışın normalden çok daha fazla kuruyup çatlar. Uzman tavsiyesindeki bir dudak kremi ile korumalısınız. Kış boyunca göz çevresi için de göz çevresi kremi kullanılması gerekir” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.