Cinsel soğukluk…

Giselle Bundchen-Vogue-dergisi-2013-9Cinsel cevap, hem psikolojik hem de bedensel süreçlere bağlı veriliyor. Bu süreçlerin birinde aksama yaşandığında ortaya cinsel fonksiyon bozuklukları çıkıyor

KADIN-Memorial Hastanesi Cinsel Sağlık Merkezi’nden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Dilek Uslu Erdoğru, konuyla ilgili bilgi verdi: “Cinsel soğukluk, devamlı ya da aralıklı ancak tekrarlayan şekilde görülebilir. Cinsel uyarılmaya erişmekte yetersizlik veya seksüel aktivite tamamlanana kadar uyarılmayı muhafaza edememe ortaya çıkar. Çok sayıda alt tipi vardır. Yaşam boyu süren veya sonradan kazanılmış türleri de olabilir. Cinsel ilişki sırasında kadın sürekli veya tekrarlayan şekilde uyarılmayı muhafaza edemez ve cinsel tahrikte gereken ıslanma, genital damarlarda genişleme oluşmaz.

50 yaşından büyük, eşiyle zayıf iletişimi olan, partnerinde sertleşme, erken boşalma veya cinsel isteksizlik bulunan kadınlarda daha yaygındır. Cinsel fonksiyon bozukluklarında dolaşım ve nörolojik fonksiyonlara en duyarlı bozukluk tipi, cinsel uyarılma bozukluğudur. Diyabet, uyarılma fazında en çok soruna yol açan hastalıktır. Diyabetik kadınlarda cinsel bölgede uyarılma ve vajinal sıvı üretimi azalmıştır. Vajinal atrofi denilen haznenin incelerek kurumasıyla seyreden durum nedeniyle ağrılı cinsel ilişki ve enfeksiyonlarda artma yaşanır. Östrojen tedavileriyle şeker hastalığının meydana getirdiği vajinal patoloji düzelir. Bu hasta grubunun doktor kontrolünde hormon tedavisi alması, cinsel fonksiyon bozukluğunu tedavi etmede çok başarılı.

Fiziksel ya da psikolojik olabilir
Orgazm bozukluğu, normal cinsel uyarılma fazından sonra sürekli orgazm yokluğu veya gecikmesi şeklinde ortaya çıkan bir durum. Bu hastalık fiziksel, psikolojik veya farmakolojik kökenli olabilir. Selektif serotonin geri alım inhibitörleri depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçlar olup, orgazmı geciktiren ya da tümden yok eden en önemli ilaç grubunu oluşturur. Diyabetik nöropatiler, multiple skleroz, cerrahi ameliyat komplikasyonları, pelvik travmalar, hormonal dengesizlikler, rahmin alınması, omurilik kanal yaralanmaları, doğum, vulvodinya (ağrılı vulva) ve kalp-damar hastalıkları orgazmik bozuklukları yol açabilir.

Kopuk iletişim etkenlerden biri
Eşiyle iletişimde kopukluk, eşinin erken boşalma veya sertleşme sorunlarının olması, kadın orgazm fonksiyonunu azaltan etkenlerden. Ayrıca beş yıldan az evli olanlarda daha sık görülür çünkü çift birbirini henüz tanıma aşamasındadır. Orgazm olamama sorunu yaşayan kadınlar, klitoral orgazm yaşıyor fakat cinsel birleşme anında orgazma ulaşamıyorsa, farklı tekniklerle orgazm olmayı öğrenebilir. Bu teknikler sayesinde kadınların yüzde 80’i başarılı olur.

İlaç ve cihazlar yardımıyla tedavi edilebilir
İlaçlar, düz kaslarda gevşeme ve cinsel bölgedeki kan akımında belirgin bir artış meydana getirebilir. Cinsel istek azlığı tedavisinde yeri olmayan ilaçların bazıları da orgazmı artırması nedeniyle tercih edilir. Klitoris, vajenin üzerinde bulunan bir organ. Dört bin sinir sonlanması içererek ki bu sayı, peniste bulunan sinir sonlanma sayısının iki katıdır. Kadının haz almasını sağlayan başlıca organdır. Venüs tepesi veya bızır olarak ta adlandırılır.

Klitoral vakum pompası, kan akımını artırarak cinsel hissi ve uyarıyı tedavi eder. FDA tarafından onaylanan tek mekanik cihazdır. Vakum özelliğiyle klitoral damarların genişlemesini sağlar. Klitoral kan akımının artmasıyla vajinal lubrikasyon denilen haznenin kayganlaşması, orgazm ve böylece cinsel tatmin sağlanır.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.