Havalar soğudu…

Kate-Upton-kar-1Dailymail’de yayınlanan bir haber soğuk havalarda nasıl giyinmeniz ve ne yapmanız gerektiğine dair beklenmeyen gerçekler ortaya koyuyor.

KADIN-Kaloriferi fazla açmayın

Londra Üniversite Hastanesi’nden Dr. John Scurr, sıcacık evimizden soğuğa çıktığımızda ince kan damarlarının değişime uğrayacağını ve Raynaud sendromunun tetiklenebileceğini öne sürdü. Raynaud fenomeni olarak bilinen sağlık sorunu ortam ısısına duyarlı parmak uçlarında hissizlik, beyaz ve mora çalan renk değişimi ve geçici uyuşmaya neden olabilir. İleriki aşamalarda kangren görülebilir. Dr. Scurr, ev içindeki sıcaklığın 18-20 dereceden yüksek olmaması gerektiğini vurguluyor.

Kafeinsiz çay veya kahve için

Sabah evden çıktıktan sonra işe yürürken elinizde bir bardak sıcak kahve olması hoşunuza gidebilir. Ancak kahvedeki kafein vücudun ısı kaybetmesine neden olur. Lewisham Hastanesi’nden Eddie Chaloner, “Kafein kan damarlarındaki reseptörleri bloke eder ve soğuk havada daralmalarını önler. Açık kalan reseptörler daha hızlı ısı kaybetmenize neden olur. Bu nedenle daha çok üşürsünüz,” dedi.

Ellerinizi cebinize sokmayın

Üşüdüğümüzde farkına varmadan ellerimizi cebimize sokarız. Ancak ellerimizi sallayarak yürümek kasların çalışmasına, kan akışının hızlanmasına ve vücut ısısının artmasına yardımcı olur.

Bol protein tüketin

Sindirim, vücut ısısının yükselmesine yardımcı olur. Diyetisyen Dr. Sarah Schenker, soğuk havalarda karbonhidrat yerine protein tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Proteinin vücut tarafından parçalanması daha zor olduğundan daha fazla enerji harcıyoruz ve bu sayede vücut ısımız yükseliyor.

Ayakkabılarınızı kalorifer yanına koyun

Soğuk havalarda kan akışı azalır ve bu sayede hayati organlara daha fazla kan gitmesi sağlanır. Bu sebeple ayaklarımız mütemadiyen üşür. Ayaklarımız soğukken dışarı çıktığımızda ısınması daha zordur. Ayakkabılarınızı kaloriferin yanında bekleterek ayaklarınızın sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.