Kadınlarda büyütme ve dikleştirme operasyonları arttı

Plastik Cerrahi ve Estetik Uzmanı Dr. Serçin Tirelioğlu, estetik ameliyatların sadece ünlüler tarafından yapılmadığını, toplumun her kesiminden insanların bu tarz ameliyatlar yaptırdığını belirterek, “Son zamanlarda kadınlarda meme büyütme ve dikleştirme, erkeklere de meme küçültme operasyonu yapıyoruz” dedi.
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan plastik cerrahi ve estetik uzmanı Dr. Serçin Tirelioğlu, kadınsı memeye sahip erkeklerin toplumda kendini rahat hissetmediğini, bunun da özellikle yaz aylarında ortaya çıktığını söyledi. Büyük memeli erkeklerin etraftan çekinip, bedenlerinden utandıkları için genellikle bol kıyafetler giydiklerini, havuz ve denize rahatlıkla giremediklerini belirten Dr. Tirelioğlu, bu nedenle meme küçültme ameliyatı yaptırdıklarını belirtti. Dr. Serçin Tirelioğlu, ayda 5-10 erkeğe meme küçültme ameliyatı yaptığını belirterek, şöyle dedi:
“Özellikle yaz aylarında kadınlar, kadar erkekler de başvuruyor. Erkeklerin en büyük estetik problemi kadınsı meme görüntüsü, biz buna tıbbi olarak jinekomaster diyoruz. Erkelerde normalden daha fazla kadınımsı, daha feminen bir meme dokunun bulunması durumu. Az rastlanır bir durum değil. Toplumda oldukça yaygın. Bu dertten mustarip, oldukça yaygın erkek hasta var. Bunların bir kısmı sorunun halledilebileceğini bilmiyor yada utandığı, çekindiği için dışa vurup bize gelemiyor. Bize başvuran hastalar, probleminden küçük bir ameliyatla kurtulduktan sonra günlük hayatları değişiyor. Genellikle 18 ile 30 yaş arası hastalar bu tür ameliyat yaptırıyor.”
Nedeni araştırılır
Meme küçültme ameliyatı yaptırmak için özellikle üniversite öğrencilerinin, memurların ve kırsal kesimden insanların başvurduğunu belirten Dr. Tirelioğlu, şunları söyledi:
“Kadınsı memeye sahip erkeklerin en büyük problemi yaz aylarında başlıyor. Havaların ısınmasıyla tişört veya dar giysi giyemiyorlar. Havuz yada denizde etraftan çekindikleri, görüntü kendilerini rahatsız ettiği ve özgüvenlerini etkilediği için problemler başlıyor. Erkeklerin hemcinslerine ve karşı cinslerine karşı kötü hissetmelerine neden olan bir rahatsızlık” dedi. Çözümünün çok kolay olduğunu ve günübirlik bir ameliyatla çözüm sağladıklarını kaydeden Tirelioğlu, “Öncelikle neye bağlı olduğunu yapılacak testlerle araştırıyoruz. Hormon bozukluğu ya da ilaç tedavisinden de kaynaklanabilir.”
Ameliyat izi endişesi
Erkeklerin ameliyatla ilgili bir endişesi bulunduğunu, bunun da ameliyat izinin görülmesi olduğunu kaydeden Dr. Serçin Tirelioğlu, şöyle devam etti:
“Erkeklerde kadınsı meme, yağ doku ve meme doku fazlalığı şeklinde oluşur. Fazla olan yağ dokusunu meme kenarından yarım santim kadar minik deliklerinden girerek yağ emme yöntemiyle alıyoruz. Uzun vadede çok fark edilmeyen incecik bir iz kalıyor. Ameliyattan belli bir zaman sonra bu iz belli olmuyor. Ameliyatın ardından hastanın kendine güveni geliyor ve iyi hissediyor. Kadınlarda meme büyütme sık yaptığımız ameliyatlardan bir tanesi. Kadınlarda memeyi büyütürken, erkeklerde küçülterek hastaları mutlu ediyoruz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.