Kadınların sevgililerine daha fazla uyum sağlandığı görüldü

2013-yılı- filmleri-18Yapılan bir araştırma, sevgililerin kalbinin eş zamanlı attığını ortaya çıkardı.

KADIN-ABD’deki California Üniversitesi’nden Psikolog Emilio Ferrer ve ekibinin, romantik ilişkisi olan 32 çiftle yaptığı bir dizi araştırma, sevgililerin kalp atış hızının ve soluk alıp verme süresinin eşit olduğunu gösterdi.

Bilimadamları, sakin bir odada çiftleri birbirinin karşısına oturttu. Katılımcılar birbiriyle konuşmasa ve birbirine dokunmasa da kalp ve soluk ritmlerinin aynı olduğu belirtildi.

Bir başka deneyde, farklı kişilerin karşısına oturan katılımcıların kalp ve soluk ritmlerinin karşılarındakiyle “uyumlu olmadığı” belirlendi.

Ferrer, birçok araştırmanın ilişki yaşayan bir kişinin sevgilisinin nasıl hissettiğini anlayabildiğini gösterdiğini ancak bu araştırmanın sevgililerin fizyolojik düzeyde de birbirine benzediğini ortaya koyduğunu vurguladı.

Bilimadamlarından Jonathan Helm, deneylerde kadınların sevgililerine ”daha fazla uyum sağlandığının” görüldüğünü, bunun kadınların belki de daha fazla empati becerisine sahip oldukları için sevgililerine daha fazla bağlı oldukları anlamına gelebileceğine dikkati çekti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.