Modanın sırları

Herkes ceket kollarındaki düğmeleri bilir, oysa çok az insan bu fikrin sahibinin Napolyon olduğunu bilir. Terzilerine ceket kollarına düğme dikilmesi emrini vermiştir; böylece askerler akan burunlarını kollarına silemeyeceklerdi.
Artık çocuk modası da en az kadın ve erkek modası kadar önemli çünkü her anne çocuğunun güzel görünmesini istiyor. Oysa çocuk modası sadece 200 yıl kadar önce başladı. Daha önceleri çocuklar kadın ve erkekler için hazırlanan tasarımlarının küçük kopyalarını giymek zorunda kalıyorlardı.
19. Yüzyıla kadar hiç model yoktu ve tasarımcılar yeni giysilerini müşterilerinin beğenisine sunmak için küçük bebekler kullanırlardı.
Pek çok ünlü erkek de artık sakal bırakmayı tercih ediyor (Robert Pattinson, Brad Pitt, George Clooney gibi) oysa muhteşem Peter’ın Çarlık döneminde Rusya’da yaşıyor olsalardı, sakalları için özel bir vergi ödemek zorunda kalacaklardı. Bu verginin sebebi Rus erkeklerinin tıraş olmasını ve daha Avrupai bir görünüme kavuşmasını sağlamak için uygulanıyordu.
Tanga, ilk kez New York’ta, Belediye Başkanı Fiorello Henry La Guardia’nın siparişi üzerine üretildi. Belediye başkanı dansçıların iç çamaşırı giymeden performanslarını sergilediklerini görünce rahatsız olmuş ve bu da bize tanga’yı kazandırmış.
El yapımı parçalar artık son derece kıymetli ve pahalı çünkü oldukça özel ve azlar. Halbuki 1850 yılına kadar insanların yüzde 70’i kendi kıyafetlerini kendileri dikiyordu. Moda önemli değildi, önemli olan rahatlıktı.
Kadınların mücevhersiz yaşayamayacağı iddia edilir. Oysa mücevher takmaya ilk başlayanlar sosyal statülerini göstermek için bunu bir araç olarak kullanan erkeklerdi.
Kısa saçlar günümüzde oldukça sıradanlaştı ve yolda kısa saçlı bir kadın gördüğünde kimse kafasını çevirip bakmıyor bile. Ama bu her zaman böyle değildi. Bir zamanlar sadece sadakatsiz eşlerin saçları kısaydı ve bu kadının ahlaksızlığının bir nişanıydı.
Son zamanlarda hamile kalmak ve çocuk doğurmak oldukça moda (Miranda Kerr, Doutzen Kroes, Kelly Preston, Christina Applegate vs). Doğurganlığın bu şekilde bir akım olması çoğumuza ilginç gelse de yeni bir durum değil. 15. yüzyılda hamilelik o kadar modaydı ki bebek beklemeyen genç kadınlar giysilerinin altına küçük yastıklar yerleştirir ve o görseli sağlamaya çalışırlardı.
Son dönemde müdahale edilmemiş görünümlü gür ve kalın kaşlar moda. Oysa Rönesans döneminde moda düşkünleri kaşlarını tıraş ediyorlardı; bu akımın en iyi örneklerinden birisi Mona Lisa tablosudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.