31. İstanbul Film Festivali ''Altın Lale''nin jüri başkanları belirlendi


İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma jüri Başkanı Nuri Bilge Ceylan, Ulusal Yarışma Jüri Başkanı ise “Dağınık Yatak” ve “Kullanılmış Biletler”in yazarı Murathan Mungan oldu.
31. İstanbul Film Festivali’nin ”Altın Lale” adlı ulusal ve uluslararası yarışma jüri başkanları belirlendi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda 31 Mart–15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 31. İstanbul Film Festivali’nin hazırlıkları sürüyor.
İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma jüri başkanı, 2011’de ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle Cannes Film Festivali’nde ”Jüri Büyük Ödülü”nü alan Nuri Bilge Ceylan olacak.
Nuri Bilge Ceylan başkanlığındaki Uluslararası Yarışma Jürisi’nin seçeceği ”En İyi Film”, Eczacıbaşı Topluluğu’nun Şakir Eczacıbaşı anısına vereceği toplam 25 bin avro değerinde para ödülünün de sahibi olacak. Bu para ödülünün 10 bin avrosu ”En İyi Film” ödülünü kazanan filmin Türkiye dağıtımcısına verilecek. Jüri ayrıca, gösterilen özel bir başarı için bir yönetmene ”Jüri Özel Ödülü” verebilecek.
İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, birçok eseri tiyatroya uyarlanan, Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı kült film ”Dağınık Yatak”ın senaristi, şair ve yazar Murathan Mungan üstlenecek.
Murathan Mungan başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi festivalde ”En İyi Film”, ”En İyi Yönetmen”, ”En İyi Kadın Oyuncu”, ”En İyi Erkek Oyuncu”, ”En İyi Senaryo”, ”En İyi Görüntü Yönetmeni”, ”En İyi Kurgu”, ”En İyi Müzik” ve ”Jüri Özel Ödülü” olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.
Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçeceği ”En İyi Film” 150 bin lira, ”En İyi Yönetmen” 50 bin lira, ”En İyi Kadın Oyuncu” ve ”En İyi Erkek Oyuncu” 10’ar bin lira ile ödüllendirilecek. İlk kez 2011 yılında para ödülüyle desteklenen ”Jüri Özel Ödülü” bu yıl Efes Pilsen tarafından verilmeye başlanıyor. Altın Lale Ulusal Yarışmaya katılan filmler arasından Onat Kutlar anısına verilecek ”Jüri Özel Ödülü”nü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 30 bin dolar ödül verilecek.
31. İstanbul Film Festivali’ne katılmak isteyen Türk filmlerinin, en geç 3 Şubat Cuma akşamına kadar festival merkezine başvurmaları gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.