68. Cannes Film Festivali başlıyor

Cannes-2015-1Bu yıl 68’incisi düzenlenecek Cannes Film Festivali’nde 2 Türk yönetmen yarışacak.
Fransa’nın Cannes kentinde yapılan Cannes Film Festivali’nin açılışı 1987 yılından bu yana ilk kez bir kadın yönetmenin filmi ile yapılacak. Açılışta Emmanuelle Bercot’nun “La Tete Haute” filmi gösterilecek.
Dünyanın önemli sinema etkinlikleri arasında yer alan Cannes Film Festivali, 24 Mayıs’ta düzenlenecek Altın Palmiye ödül töreni ile son bulacak.
Toplamda 83 filmin yarışacağı festivalin jürisinde Fransız oyuncu Sophie Marceau, Kanadalı sinemacı Xavier Dolan, İngiliz oyuncu Sienna Miller, Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, İspanyol oyuncu Rossy de Palma, Malili şarkıcı Rokia Traore ile Amerikalı aktör Jake Gyllenhaal yer alıyor.
Jüriye bu yıl ünlü yönetmen kardeşler Joel ve Ethan Cohen başkanlık edecek.
FESTİVALDE 2 TÜRK YÖNETMEN VAR
Altın Palmiye için ana temada 19 filmin yarışacağı Cannes da bu yıl iki de Türk yönetmen yer alıyor. Ziya Demirel kısa metraj dalında “Salı” ile Deniz Gamze Ergüven ise “Yönetmenlerin 15 Günü” adlı paralel seçkide Fransız yapımı “Mustang” isimli filmiyle festivalde ödül arayacak.
Bu yıl Altın Palmiye’ye aday olan filmler ve yönetmenleri ise şöyle:
Sicario : Denis Villeneuve
The Sea of Trees : Gus Van Sant
Louder Than Bombs : Joachim Trier
Youth : Paolo Sorrentino
Saul Fia : Laszlo Nemes
Mia Madre : Nanni Moretti
Mon Roi : Maiwenn
The Lobster : Yorgos Lanthimos
Macbeth : Justin Kurzel
Umimachi Diary : Hirokazu Kore-Eda
Shan He Gu Ren : Jia Zhang-Ke
Nie Yinniang : Hou Hsiao Hsien
Carol : Todd Haynes
Il Racconto Dei Racconti : Matteo Garrone
Margurite et Julien : Valerie Donzelli
La Loi du Marche : Stephane Brize
Dheepan : Jacques Audiard.”
Cannes Film Festivali’yle özdeşleşen ve dünyanın gözde bulvarları arasında yer alan Croisette Bulvarı’nda ise bu yıl Türkiye tanıtım afişleri etkinliğin dikkat çeken unsurları arasında. Festivale gelenlerin gün boyu gelip geçtiği güzergah üzerine yerleştiren Galata Kulesi, Kapadokya, Alanya Kalesi resimleri ile çeşitli Türkiye içerikli afiş ve reklamlar festival süresince gelenlerin dikkatine sunulacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.