‘Ayhan Hanım’ sinemaseverlerle buluşuyor

Ayhan Hanım-film-2013-1Kanlı 1 Mayıs’ı konu edinen ‘Ayhan Hanım’ sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor

KÜLTÜR SANAT-Türkiye’nin yakın tarihindeki utanç sayfalarından birisi olan Kanlı 1 Mayıs olayları film oluyor. Nefes filminin de yönetmeni olan Levent Semerci’nin 1 Mayıs 1977 dönemini konu alan Ayhan Hanım adlı filmi çok yakında vizyona girecek.

Türk sinemasında ilk kez İstiklal Marşı, İnfitar suresi ve modern dansın bir arada kullanıldığı filmin teaserları yayınlanırken film şimdiden Türkiye’nin bir sonraki En İyi Yabancı Film Oscar’ı adayları arasında gösteriliyor.

Kanlı 1 Mayıs’ın bir annenin gözünden anlatıldığı filmin baş rollerinde ise Vahide Gördüm ve Selçuk Yöntem var. Film, yakın zaman Türkiye tarihinim kara sayfalarında 12 Eylül 1980′den 1990′lara kadar uzanan süreçten en ağır şekilde etkilenen Ayhan Hanım’ın serüvenini konu ediniyor. Ayhan Hanım’ın yaşamı 10 yaşındaki çocuğunun bakış açısıyla beyaz perdeye yansıtılıyor.

Dikkat çekici senaryosu ve kadrosuyla sinemaseverlerde şimdiden merak uyandıran film, Türkiye sinemasında İstiklal Marşı, İnfitar Suresi ve modern dansı bir arada kullanarak bir ilke de imza atmış oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.