Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği, 12 ay sanatsal etkinliklere hazırlanıyor

Doğuş Grubu, Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Kalesi sınırları içinde yer alan ve konser alanı olarak kullanılan Kuzey Hendeği’ni, 12 ay kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bir alan olarak kullanılması için çalışma başlattı.
Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve beraberindekiler, Saint Jean Şövalyeleri tarafından 1406-1523 yılları arasında inşa edilen Bodrum Kalesi içinde yer alan Kuzey Hendeği’ni gezdi. Şahenk ve Akhan, Mehmet Kocadon’dan bölgeyle ilgili bilgi alarak bir süre sohbet etti.
Hüsnü Akhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum’un mekan, iklim ve tarihsel açıdan çok önemli bir yer olduğunu söyledi. Bu nedenle Kuzey Hendeği’nde yeni bir proje uygulamaya karar verdiklerini anlatan Akhan, ”Dolayısıyla buranın 12 ay yaşayan, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan bir organizasyon çatısı altında işletilmesi ve Bodrum’u seven sanatseverlere kazandırılması lazım” diye konuştu.
Akhan, Kuzey Hendeği’nin konser alanının bulunduğu, resim ve heykel sergilerinin yer aldığı, 12 ay program çerçevesinde faaliyet gösterecek bir alan olarak kullanılacağını bildirdi.
Kuzey Hendeği için proje hazırlandığını ve proje üzerinde mimarlarla çalışmaların devam ettiğini belirten Akhan, çalışmaların turizm sezonunun başına yetişmesinin zor olduğunu kaydetti.
Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Yaşar Yıldız ise kullanım hakkı 2016 yılına kadar Bodrum Belediyesi’nde olan Kuzey Hendeği’nin önemli bir kültürel dokuya sahip olduğunu ifade etti.
Hazırlanacak projenin Muğla Anıtlar Kurulu’ndan geçmesi gerektiğine işaret eden Yıldız, projeyle Kuzey Hendeği’nin kültürel ve sanatsal etkinliklere daha fazla ev sahipliği yapabilecek bir konuma gelebileceğini söyledi. AA

Leave a Reply

Your email address will not be published.