Brüksel Bozar'da Brezilya temasının son günleri

Brazil.Brasil
06/10/2011 – 15/01/2012

Brüksel Güzel Sanatlar Merkezi – Rue Ravenstein
Küratörler : Ana Maria de Moraes Belluzo, Julio Bandeira, Victor Burton, Lorenzo Mammi
Brazil.Brasil, Brezilya’da sanatçıların büyüleyici çeşitlilik ve kimlik arayışının öyküsünü anlatıyor:
19. yüzyılın başlangıcında yerlisinin kahraman belirlendiği, ulusal sanat savunucusu Brezilya monarşi akademisi ile sanat akımı başlar.
İlerleyen zamanda, Avrupa’dan seyahat amaçlı gelen sanatçıların canlandırdığı Brezilya, etnik, sosyal, coğrafi çeşitlilik içerikli eleştirel gözlemler ile sanat vizyonunu zenginleştirir.
20. yüzyılın başlangıcında, Brezilyalı sanatçılar, modern ve kendine özgü muhteşem sanatlarıyla ülkelerinin ruhunu yansıtırlar.
Sergide büyük ustaların resimleri, çizimleri, heykellerinin yanı sıra, Brezilya arkeolojisi ve antropolojisinden hazineler de bulunmakta.
Brezilya Fotoğrafçılık 1840/2011 Extremes
06/10/2011 > 15/01/2012
Palais des Beaux-Arts/Foyers

Brüksel Güzel Sanatlar Sarayı’nda 6 Ekim’den beri bulunan « Extremes » sergisi Brezilya fotografçılık tarihinden iki farklı kutup sunuyor.
Pedro Vasquez küratörlüğündeki birinci bölümde, Brezilya’nın zengin tarihinin ilk yüzyılını gösteren eski teknikler ve eski teknolojileri içermekteler.
Guy Veloso ve Roseply Nakagava’nin küratörlüğünü üstlendiği serginin ikinci bölümü olan tam zıttı çağdaş bölümde ise, modern
tekniklerin kullanıldığı görülmekte.
Amazon yağmur ormanları, bolluk ve yoksulluk, çirkinlik ve güzellik gibi bir dizi görüntüler ve hem tarihsel hem de çağdaş bir tezatlık dahilindeki güncel olaylar extrem bir şekilde sergide yer alan fotoğraflarda ölümsüzleşiyor.
Sergi 15 Ocak 2012 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.