Bu hafta sonu Brüksel’de neler var: 3 – 5 Mayıs

1 Mayıs İşçi Bayramı sayesinde hafta bu hafta özellikle hızlı geçmiş gibi görünüyordu.

Hafta sonunu nasıl geçireceğinizden emin değil misiniz?

Brüksel-Başkent Bölgesi’ni kutlayan ikonik İris Festivali, Polonya’ya adanmış bir gün ve önemli AB binalarının içine bakma fırsatı da dahil olmak üzere önerilerimizi keşfedin.

Sanat, müzik ve kültür
Müzik Festivali, Ixelles’in çeşitli yerlerinde, 5 Mayıs Pazar

Living Room Müzik Festivali’nin 21. edisyonu sırasında Ixelles’deki Rue Gray çevresini keşfedin.
Bölgedeki birçok mekan, kapılarını müzikseverlere açacak ve onları beş kıtaya yayılan geleneksel dünya müziği konserlerinin keyfini çıkarmaya davet edecek.

Konser biletlerini alanlar, on organize konserden üçünü seçebilir. Koltuklar sınırlı olduğundan rezervasyon yapılması tavsiye edilir.

Iris Festivali, Brüksel’in çeşitli yerlerinde, 4 Mayıs Cumartesi ve 5 Mayıs Pazar

Bu festival, Başkentin üç komününde (Schaerbeek, Evere ve Saint-Josse-ten-Noode) tüm aileler için düzinelerce konser ve ücretsiz etkinliklerle yerli halkı ve turistleri Brüksel Başkent Bölgesi’nde kutlamalara davet ediyor.

Cumartesi günü rehberli gerçek üstücülük temalı bir yürüyüş turuna çıkın ya da Iris Tipik Elektro Gece’de Ofenbach, TRINIX, Alex Germys, Emjie ve Raql gibi Belçikalı ve Fransız sanatçıların DJ setleriyle gece boyunca dans edin.
Pazar günü festival, sokak tiyatrosu, dans ve sirk gösterileriyle Place Poelaert, Brüksel Parlamentosu ve Parc de Bruxelles’ de gösteriler yapacak.

Inner Lands & Scapes, Les Passagées, 7 Mayıs Salı gününe kadar
Hiç sanatsal, entelektüel ve mutfak deneyimlerini aynı anda içeren duyusal bir deneyimi arzuladınız mı?
125 yıllık bir binada yer alan Les Passagées, her yıl izleyicilerin, sanatçıların ve şeflerin dans, müzik, görsel ve mutfak sanatları konularında paylaşımda bulunduğu, soru sorduğu, yemek yediği ve fikir alışverişinde bulunduğu bir etkinlik sunuyor.

Konuklar, Michelin yıldızlı şef Chiho Kanzaki’nin hazırladığı, dans gösterileri, çeşitli ses deneyimleri ve anıtsal sanat eserleriyle tamamlanan beş yemeğin tadına bakabilecek. Tüm yiyecekler vejetaryen olacaktır.

5 Mayıs Pazar günü

Her yıl düzenlenen festivalin ses, müzik ve deneysellik arasında yer alan bu yılki edisyonunda, biçimsel unsurların müzik deneyimi üzerindeki etkisine odaklanılıyor ve izleyiciyi izleyici olarak daha aktif bir rol üstlenmeye teşvik ediliyor.

Bu yılki programın öne çıkanları arasında Jacqueline Nova Ana María Romano G.’nin Boyacá’daki (Kolombiya) U’wa etnik grubunun yaratılış ilahilerinin vokal materyalinden 1972’de yarattığı ‘Creación de la Tierra’ yorumu ve ‘Scatter’ yer alıyor.

Nika Son’un uykusuzluğun boyutlarını anlatan video, nesneler ve ışık içeren çok kanallı bir ses performansı.

Polonya Günü, Parc du Cinquantenaire, 4 Mayıs Cumartesi

Polonya Günü bu hafta sonu üçüncü baskısı için başkente geri dönecek. Orta Avrupa ülkesinin kültürünün her yıl kutlandığı etkinlik, kıtanın bu bölgesindeki türünün en büyüğü ve her yıl Brüksel ve dışından daha fazla insanın ilgisini çekiyor.

Bu yılki etkinlik, Polonya’nın Avrupa Birliği’ne katılımının 20. yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle özel bir önem taşıyor. Bu olayı kutlamak için gün, canlı müzik, yazarlarla toplantılar ve birçok aile etkinliği ile ülkenin en iyi ve en geleneksel yemeklerinden bazılarının sunulduğu stantlarla dolu olacak.

Avrupa Günü (açık gün), Brüksel’in çeşitli yerleri, 4 Mayıs Cumartesi

AB’nin 9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları kapsamında kurumlar Brüksel’de kapılarını halka açacak. Avrupa Komisyonu, en ikonik binalarından biri olan Berlaymont’un kapılarını açarken, Parlamento da ziyarete açık olacak. İnsanlar ayrıca Avrupa’nın en iyi yemeklerinden bazılarının tadını çıkarabilir ve canlı tartışmalara katılabilir.

9 Haziran’daki Avrupa seçimlerine sadece birkaç hafta kala bu, insanların Avrupa’nın vatandaşları için neler yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinmesi için önemli bir fırsat. AB binalarında düzenlenen çeşitli etkinliklerde seçmenler, AB mevzuatının hayatlarını nasıl etkilediğini öğrenebiliyor ve gelecekteki kararları nasıl etkileyebileceklerini öğrenebiliyor.

‘Tüm Yunanlılar Festivali’, Gent’in çeşitli yerlerinde, 23 Haziran’a kadar

Gent’te 30’dan fazla Yunan trajedisi sahnelenecek