Burhan Doğançay'dan Kurdeleler Dizisi

60’lı yıllarda duvar resimlerine yönelen Burhan Doğançay, seyahat ettiği şehirlerdeki duvar afişi yırtıklarından edindiği izlenimleri, soyut kaligrafik görünümler halinde “Kurdeleler Dizisi”ne yansıttı.
İlki 2007’de hayata geçirilen koleksiyonun devamı 2012 Kurdeleler Serisi, Sunset Grill & Bar ve Villeroy & Boch işbirliği ile Burhan Doğançay’ın ünlü “Kurdeleler Dizisi”nden seçilen 6 özel çalışma Villeroy & Boch’un tabaklarına uygulandı.
2007 yılındaki “Kurdeleler Serisi” sofra koleksiyonunun devamı olan bu yeni koleksiyon Burhan Doğançay’ın Stripes and shadows (1978), Trojan horse (1978), Sharp as an arrow (1982), Ribbons on gray (1984), Alternating red & yellow (1985) ve Eternity (1985) eserlerini Villeroy & Boch tabaklarına taşıyor.
Ayrıcalıklı sunumları ve rafine lezzetleri ile yeme içme dünyasında özel bir yere sahip olan Sunset Grill & Bar, restoranında yer verdiği Burhan Doğançay imzalı bu özel koleksiyonu ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.
Bu özel koleksiyon Villeroy & Boch Sofra mağazalarında ve Doğançay Müzesi’nde satışa sunuluyor. Bu satışlardan elde edilen gelir, kuruluş amacı ilköğretim çağında ve imkânı kısıtlı olan çocukların sanat ile tanışması ve sanatın geniş yelpazesini görerek, vizyoner bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak, Türk resim sanatını yurt içi ve özellikle yurt dışında tanıtmak olan Doğançay Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı’na bağışlanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.