“Çanakkale 1915” kitabı raflardaki yerini aldı

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın zaferin 100. yılı anısına yayınladığı “Çanakkale 1915” kitabı raflardaki yerini aldı.
Tarihsel öneme sahip ender tıpkıbasım belgeler içeren yapıt, Dr. Haluk Oral, Dr. Peter Pedersen ve Tümgeneral Julian Thompson’ın ortak imzasını taşıyor.
Kutulu, ciltli, renkli olarak hazırlanan “Çanakkale 1915” kitabı, dönemin araştırmacıları ve tarih seven okurlar için önemli bir kaynak. Charlton Yayınevi’nin savaşın 100. yılı nedeniyle, muharebeye katılmış üç ülkeden üç tarihçiye ısmarlayarak ortaya çıkardığı çalışma, dilimizde Emir Yener’in çevirisiyle hayat buluyor.
Haluk Oral, yapıt için kaleme aldığı “Önsöz”de; “Doğal olarak yazarların bakış açıları farklı ama amaçlarının aynı olduğundan emin olabilirsiniz; 100 yıl önce Gelibolu Yarımadası’nda yaşananların hakkını vermek” diyor. Kitapta tıpkı basımı sunulan belgeler arasında; Mustafa Kemal’in Kanlısırt’ta verdiği taarruz emri, Türk seferberlik afişi, Anzak cephesindeki çıkarma noktalarını gösteren açıklamalı çizim, Kanlısırt’taki şiddetli çarpışmaya dair bir anlatım yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.