Çocukların ‘Adile Teyzesi’ Adile Naşit’i 26 yıl önce kaybetmiştik

Adile Naşit-1Sevenlerinin ‘Adoş’u, çocukların ‘Adile Teyzesi’ Adile Naşit’i, 26 yıl önce 11 Aralık günü kaybetmiştik.

KÜLTÜR SANAT-Onun attığı kahkahalar hala kulaklarımızda yankılanırken,”Kuzucuklarım” dedikleri ise çoktan çoluğa çocuğa karıştı. Asıl adı Adile Keskiner olan Adile Naşit, 17 Haziran 1930’da İstanbul’da dünyaya geldi. Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit’in kızıdır. Babasının ölümü üzerine öğrenimini yarım bıraktı.

1944 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’ne girdi. ‘Her Şeyden Biraz’ adlı oyunla sahneye çıktı. Aynı yıl Halide Pişkin’in grubuyla İstanbul’da turne yaptı. Daha sonra Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948’de komedi oyuncuları Aziz Basmacı ve Vahi Öz’le birlikte kurdukları toplulukta 1951 yılına kadar çalıştı. Yine 1948 yılında ‘Lüküs Hayat’ filmiyle sinema oyunculuğuna başladı.

ALTIN PORTAKAL’DA BİR İLK
1961’de eşi Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan’la birlikte Naşit Tiyatrosu’nu kurdu. Bu topluluğun dağılmasından sonra ise 1963’te girdiği Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda 1975’e kadar aralıksız sahnelerde boy gösterdi. Adile Naşit sinemaya asıl girişini 1970’lerde yaptı. 1976’da ‘İşte Hayat’ adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı. Bu ödül, Türk sinemasında star olmayan bir baş oyuncunun kazandığı ilk büyük ödüldü. Rıfat Ilgaz’ın eserlerinden sinemaya aktarılan ‘Hababam Sınıfı’ filmlerinin bir çoğunda, müstahdem kadın Hafize Ana rolüyle yer aldı. Buradaki oyunculuğuyla da büyük beğeni kazandı.

YILIN ANNESİ SEÇİLDİ
Tek çocuğu olan Ahmet’i kaybettikten sonra çocuklara yöneldi. 1981 yılında TRT televizyonunda ‘Uykudan Önce’ isimli bir çocuk programı yapmaya başladı. Bu programda anlattığı masallar ve öykülerle, ‘Kuzucuklarım’ diye seslendiği çocukların gönlünde taht kurdu. Gerek sinema filmlerinde, gerekse oyunlarda, basit, saf, iyi yürekli kadın tiplemesini başarıyla oynadı. 1985′te Yılın Annesi seçildi. Tiyatro oyunları dışında Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikallerde de oynadı. Adile Naşit’in filmlerinden bazıları şunlar oldu: Sev Kardeşim, Oh Olsun, Mavi Boncuk, İşte Hayat, Delisin, Bizim Aile, Hababam Sınıfı, Aile Şerefi, Tosun Paşa, Neşeli Günler, Gırgıriye, Şabancık. 11 Aralık 1987 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. Onun yerini o tarihten sonra kimse dolduramadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.