Farid Farjad, İstanbul’da hayranlarıyla buluşacak

Farid Farjad-2014-1Dünyada ‘Kemanı Ağlatan Adam’ olarak tanınan ünlü keman virtüözü Farid Farjad, İstanbul’a geliyor.

Dünya müziğinin sıra dışı isimlerini müzikseverlerle buluşturan Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri, 5. yılı kapsamında 28 Şubat’ta hayranlarıyla buluşacak olan Farjad, İstanbul’un ruhuna dokunacak.

“Dünya Müziği’nin tadı Avea’da” diyerek dünya müziğinin sıra dışı isimlerini müzikseverlerle buluşturan “Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri”, 5. yılında dünyaca ünlü keman virtüözü Farid Farjad’ı ağırlıyor. 28 Şubat akşamı saat 20:30’da İstanbul Kongre Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak olan Farid Farjad, İstanbul’da vereceği konser için ilk konseriymiş gibi heyecanlı olduğunu ifade ediyor.
Hayattaki duruşunda sevgi ve saygıya çok önem verdiğini dile getiren Farjad, bunları da Türkiye’de bulduğunu belirterek, “Sadece kemanıma değil, bana da değer veren ve beni ben olduğum için seven insanları burada tanıdım” dedi. Türkiye’yi ve Türk insanını çok sevdiğini anlatan Farjad; “Eğer bir gün bu dünyadan gidersem, burada gömülmek istiyorum. Kendimi bu topraklara, coğrafyaya daha yakın hissediyorum“ diyor. Ayrılık, Ağlayan Keman, Sarı Gelin, Şimdi Sana Dönmek Var Sevgili gibi eserleri ile Türk dinleyicilerine konserlerinde unutulmaz anlar yaşatan Farjad her fırsatta İstanbul ve Türkiye’yi ne kadar çok sevdiğini anlatıyor.

8 yaşından beri keman çalan Farid Farjad, 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuarı’nda klasik müzik üzerine yüksek lisans yaptı. Daha sonra Tahran Senfoni Orkestrası’nda önemli görevler alan Farjad, Fars halk müziğinde çok derin bir birikime sahip oldu ve keman ile Klasik Batı Müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu.

Sanatçının Klasik Batı Müziği üzerindeki çalışmaları, Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahip. Şu anda dünya üzerindeki en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farid Farjad, “An Roozha I”, “An Roozha II”, “An Roozha III”, “An Roozha IV”, “An Roozha V” olmak üzere beş albümlük bir albüm serisi yayımladı. Sanatçının eserleri ayrıca, “Golha Orkestrası” adlı kolektif bir albümde de yer aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.